Facebook skenira poruke koje korisnici šalju Messengerom

Izvor: Radio 021, 16.Apr.2018, 07:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Facebook skenira poruke koje korisnici šalju Messengerom

Vrlo verovatno pretpostavljate da su razgovori poslati na Facebook-ovu aplikaciju Messenger privatni.

Ako zaista tako mislite, niste u pravu.

Naime, Facebook je potvrdio da koristi automatizovane alate, odnosno da rutinski skenira poruke poslane preko Messengera i to, kako kažu u kompaniji, zbog zaštite korisnika od malvera i kako bi sprečili zloupotrebu fotografija dece.

Također, podsećaju, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << korisnicima omogućuju prijavljivanje onih poruka za koje smatraju da se njima krše pravila koje je postavila društvena mreža i koja su svojevrsni standard.

Moderatori Facebooka mogu pregledati sve poruke koje označe korisnici ili automatizovani sistemi.

Već dugo je jasno da Facebook "nadzire" postove kako bi bili u skladu s postavljenim standardima zajednice. Ali, sasvim je sigurno da je većina korisnika verovala da su poruke koje šalju preko Messengera privatne odnosno da ih niko drugi ne čita.

Facebook je u saopštenju naveo da im je prioritet privatnost poruka njihovih korisnika, ali kompanija je branila alate kojim rutinski skeniraju poruke. Kako prenosi CNN, naveli su da je taj sistem "vrlo sličan onim koje danas koriste druge internet kompanije".

"Sadržaj poruka između korisnika ne koristi se za ciljano oglašavanje", rekao je portparol kompanije. "Ne slušamo vaše glasove niti videopozive", poručio je.

Facebookova aplikacija Messenger je pod "lupom" nakon što je prošle nedelje vlasnik Facebooka Mark Zakerberg rekao da je ta kompanija "otkrila" da su "senzacionalne poruke" poslate putem Messengera u Mjanmaru.

"U takvim slučajevima, naši sistemi otkrivaju da se to događa", rekao je Zakerberg.

Protiv takve prakse ustali su borci za ljudska prava i novinari koji tvrde da je Facebook širio pogrešne informacije u toj zemlji, a koje rasplamsavaju etničko nasilje protiv muslimanske manjinske grupe Rohindža.

Nakon što je izbio skandal s Kembridž Analitikom, u poslednjih nekoliko nedelja Facebook je promenio platformu i svoju politiku oko pristupa korisničkim podacima i njihovoj transparentnosti.

Zakerberg je rekao da bi njegova kompanija trebalo da bolje objasni što radi s prikupljenim podacima korisnika. Odgovore na to pitanje i mnoga druga očekuju milioni korisnika Facebooka, ali i oni koji nisu korisnici popularne društvene mreže. Naime, objavljeno je da Facebook ima podatke i o ljudima koji ne koriste popularnu društvenu mrežu.

Autor: N1

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.