
Izvor: RadioCity.rs, 24.Dec.2020, 20:18
Donji Barbeš - selo koje ima dušu
Dva prijatelja iz detinjstva, Milan Stevanović i Stefan Burgić, provodili su dosta vremena u ovom mestu. Neke od najlepših uspomena potiču iz tog perioda i neraskidivo su vezana za Donji Barbeš. Pre nekoliko godina došli su na ideju da i drugima pruže prilku da upoznaju malo mesto na jugu Srbije. I ne samo da ga upoznaju već i zavole, i možda odluče da se trajno nastane.
„Davne 2009. godine pokrenuo sam Fejsbuk stranicu, >> Pročitaj celu vest na sajtu RadioCity.rs << sa namerom da okupim staro društvo iz sela. Međutim vrlo brzo je privuklo pažnju publike, s toga smo moj kum Stefan i ja došli na ideju da promovišemo naše selo“, započinje svoju priču Milan. Donji Barbeš je malo mesto, ali ima brojne potencijale. Iznad sela uzdižu se obronci Babičke gore. U podnožnju izvire čista i bista voda, a meštani kažu da leči očne i kožne bolesti.
Sama planina je šumovita te pogoduje plućnim bolestima, te mladići vide potencijal za razvoj vazdušne banje. Visoki vrhovi ove planine pogodni su za planinarenje. Dok u njenim gorama živi veliki broj divljači pa je pogodna i za lovni turizam. Na ovim prostorima raste i dosta različitih vrsta gljiva, te meštani tokom leta često ubiraju plodove šume.
Na vrhu brda Babička gora nalaze se ostaci rimskog naselja i temelji stare crkve koji potiče iz tog doba, te obilazak ove znamenitosti preporučuju avanturistima. Oni koji žele da se bliže upoznaju sa istorijom srpkog sela, mogu da vide kamene kuće iz prošlog veka, staru vodenicu u kojoj se nekada mlela pšenica i čuju priče iz davnina. Gurmani mogu uživati u nadaleko čuvenom Barbeškom jogurtu, siru i kiselom mleku.
Lepote ovog mesta zabeležili su na fotografijama i naparavili kalendar. Ideja se rodila sasvim slučajno, kazao je Milan i obasnio da poseduje veliki broj fotografija koje prikazuju lepote sela na jugu Srbije. Novac od prodaje kalendara iskoristiće da zamene stari drveni krst seoske crkve prohromskim, koji bi simbilično bio postavljen 8. maja na praznik Svetog Marka, seoske litije.
„Imamo u planu da ne samo u našem selu, već i u okolini fotografišemo svetinje i neke od lokaliteta našeg mesta. Koristimo moderni format fotografija tj 3D i 360 stepeni, kako bi smo ih predstavili široj publici", kazao je Stefan. Milan dodaje da su jednu takvu fotografiju uradili za ckrvu Svete Petke u selu Marina Kutina. Fotografija se može videti na stranici Zaplanjske parohije.
Sagovornici su za City radio kazali da je u planu saradnja sa turističkom ogranizacijom opštine Gadzin Han, te da su dogovori u toku. Dok je u planu za budućnost i saradnja sa turističkom organizacijom Grada Niša.
„Naša ideja je da predstavimo turistički potencijal sela, da podstaknemo razvoj seoskog turizma i pomognemo razvoju naše zajednice. Ali isto tako želimo da pokažemo i taj način života, da selo približimo pre svega mladim ljudima i da ih možda podsatknemo da mu se vrate. U selu ima mladih ljudi, ali sve manje, svi odlaze u grad u potrazi za bojim životom, Međutim, ako stvorimo uslove, oni će ostati tu, na zemlji svojih predaka, čuvaće tradiciju i svoje korene." - zaključio je Stefan.