Sara Džesika Parker Biografija

Izvor: Poznati.info, 31.Okt.2012, 15:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sara Džesika Parker Biografija

Sara Džesika Parker (Sara Jessica Parker) je rođena 25. marta 1965. godine u Nelsonvilu, država Ohajo, SAD. Ona je američka glumica najpoznatijapo ulozi Keri Bredšo u TV seriji Seks i grad.  Rođena je u u porodici jevrejskog porekla (otac Stiven, biznismen i majka Barbara). Roditelji su joj se razveli u njenim ranim godinama i majka joj se ponovo udaje za Pola Forsta, vozača kamiona. Odrasla je sa majkom, očuhom i sedmoro braće i sestara. >> Pročitaj celu vest na sajtu Poznati.info << Kao devojčica pohađala je kurseve pevanja i baleta. Nastupila je i u brodvejskoj predstavi Grad. Godine 1977. porodica se seli u novo stambeno naselje na Ruzveltovom ostrvu, na Ist Riveru, između Menhetna i Kvinsa, a kasnije na Menhetn, a zatim u Nju Džersi.

Sara Džesika Parker je pohađala Američku baletsku školu i profesionalnu dečiju školu, a kasnije gimnaziju Dvajt Morou. Sa četvoro braće i sestara igrala je u brodvejskoj postavi mjuzikla Moje pesme, moji snovi, a u periodu od 1977. do 1981. glumi u mjuziklu Eni,  i ima manju ulogu u predstavi Džudi, da bi potom preuzela glavnu ulogu od Andreje Makardle i Šeli Brus.

Godine 1982. dobija sporednu ulogu u TV seriji Square Pegs. Serija je emitovana samo jednu sezonu, ali je njena gluma primećena. Sledeće dve godine igrala je u četiri filma od kojih je najpoznatiji Lakonogi iz 1984. Te godine je ušla u vezu sa glumcem Robertom Daunijem Mlađim (Robert Downey Jr) iako je tada Dauni imao problema sa zavisnošću od droga.

U osamdesetim godinama glumila je u nekoliko nezapaženih TV filmova. Karijera joj kreće uzlaznom putanjom kada 1991. snima u romantični film L. A. Story. Iste godine je dobila ulogu u filmu Medeni mesec u Las Vegasu, glumeći sa Nikolasom Kejdžom. Godine 1993. nastupila je u filmu Hocus Pocus koji je dobio negativne kritike. Kasnije se pojavila sa Džonijem Depom u filmu Ed Vud. U romantičnoj komediji Miami Rhapsody iz 1995. godine imala je glavnu ulogu. Tokom 1996. godine glumila je u pet filmova od kojih je najzapaženiji bio Mars napada! od Tima Bartona. Godine 1998. prihvata ponudu producentske kuće HBO da glumi jednu od četiri glavne uloge u sitkomu Seks i grad.

Serija Seks i grad je u prvoj sezoni bila hit verovatno zbog toga što je serija obrađivala temu seksa, mada se u ugovoru koji je potpisivala nije pominjala golitinja. Postala je uticajna ličnost u svetu mode, jedna od slavnih lica za koju se smatra da ima stila, a časpisi su je često pominjali kao najbolje obučenu ličnost iz šou-biznisa. Pored rada na filmu i televiziji, nastupala je i na Brodveju sa mužem Metjuom Broderikom, a nominovana je i za nagradu Tony u predstavi Once Upon a Mattress. Bila je i voditelj na dodeli MTV nagrada 2000. godine. U avgustu 2003. godine potpisala je ugovor sa Nutrisse za reklamiranje proizvoda za negu kose.

Nakon završetka poslednje, šeste sezona serije Seks i grad 2004. godine, dobila je nagradu Emi za glavnu žensku ulogu (posle pet prethodnih nominacija). Tada je izjavila da više neće glumiti u televizijskim serijama. U novoj HBO-ovoj seriji Washingtonienne jedan je od izvršnih producenata, ali ne glumi u seriji. Filmska verzija Seksa i grada, prvi deo, snimljena je 2004. U decembru 2005. pojavila u filmu The Family Stone i bila nominovana za Zlatni globus za najbolju žensku ulogu u komediji.

Devedesetih godina bila je nekoliko meseci u vezi sa advokatom/novinarom Džonom Kenedijem Mlađim. U maju 1997. godine udala se za glumca Metjua Broderika. Venčali su se u građanskoj ceremoniji u istorijskoj sinagogi, koja se više ne koristi u religiozne svrhe. Njihov sin Džejms (James Wilke Broderick) rođen je 28. oktobra 2002. Članica je Holivudskog ženskog političkog komiteta, a takođe je i Unicefov predstavnik za glumu. Od 2006. živi sa mužem i sinom u Njujorku.

Sara Džesika Parker

Izvor i foto: WP

Nastavak na Poznati.info...



Povezane vesti

Sara Džesika Parker prvi put izašla iz kuće nakon uragana

Izvor: Press, 01.Nov.2012, 11:46

Sara Džesika Parker, koja je svima poznata kao Keri Bredšo iz čuvenog serijala "Seks i grad", viđena je prvi put nakon uragana "Sendi "..Dom poznate glumice ostao je bez struje poslednjih dana, zajedno sa donjim delom Menhetna. Sara je prvi put uslikana van svog doma kako se smeje...Keri je bila...

Nastavak na Press...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Poznati.info. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Poznati.info. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.