Izvor: Scandal.rs, 26.Jul.2016, 16:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sajberuvce: Pet najčešćih zabluda o znakovnom jeziku

#1 Znakovni jezik je univerzalan jezik

Opšte rečeno, koliko ima govornih jezika, bar toliko ima i znakovnih, pa čak i više! Na primer, iako su govorni američki engleski i britanski engleski veoma slični, znakovni američki znakovni jezik (ASL) i britanski znakovni jezik (BSL) se u mnogome razlikuju. U znakovnim jezicima postoje znakovi koji su „slikoviti” tj. predstavljaju vizuelni prikaz/gest određene radnje i koji su univerzalni u većini jezika. Međutim, broj ovih >> Pročitaj celu vest na sajtu Scandal.rs << znakova je veoma limitiran te je samim tim i Internacionalni znakovni jezik tj. način sporazumevanja, koji se koristi na međunarodnim skupovima, mnogo ograničeniji od svakog znakovnog jezika pojedinačno.

#2 Znakovni jezik koriste samo gluve osobe

Ova zabluda vas može dovesti u prilično neprijatnu situaciju. Znakovni jezik, osim gluvih osoba, mogu govoriti i osobe oštećenog sluha koje se podjednako dobro služe i znakovnim i govornim jezikom, kao i bliski prijatelji i rodbina gluvih osoba koji inače imaju sasvim tipičan sluh.

Ostale zablude u vezi sa znakovnim jezikom pronađite OVDE.

Ostatak teksta pročitajte ovde: Sajberuvce: Pet najčešćih zabluda o znakovnom jeziku

Nastavak na Scandal.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Scandal.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Scandal.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.