Kako depresija utiče na vaše fizičko zdravlje: Nevidljiva opasnost koju ne smemo ignorisati!

Izvor: Svet plus, 21.Feb.2025, 21:50

Kako depresija utiče na vaše fizičko zdravlje: Nevidljiva opasnost koju ne smemo ignorisati!

Depresija je mnogo više od osećaja tuge ili privremene emotivne krize – ona može imati ozbiljne posledice po celokupno zdravlje. Iako je prepoznajemo prvenstveno kroz psihološke simptome, sve je više dokaza da depresija ostavlja trag i na fizičko stanje organizma, povećavajući rizik od različitih zdravstvenih problema.

Veza između depresije i fizičkog zdravlja

Kada govorimo o depresiji, često razmišljamo o emotivnim simptomima poput potištenosti, >> Pročitaj celu vest na sajtu Svet plus << gubitka interesovanja ili osećaja beznađa. Međutim, depresija može uticati na funkcionisanje celog organizma, remeteći imunološki sistem, rad srca i hormone. Dugotrajna depresija može doprineti razvoju hroničnih bolesti, a istraživanja pokazuju da su osobe koje pate od depresije pod većim rizikom od problema poput hipertenzije, dijabetesa i kardiovaskularnih oboljenja.

Najčešći fizički simptomi povezani sa depresijom

Depresija se ne odražava samo na raspoloženje, već može uzrokovati i niz fizičkih tegoba. Neki od najčešćih simptoma uključuju:

Hronični bolovi – Osobe sa depresijom često prijavljuju bolove u mišićima i zglobovima koji nemaju jasno medicinsko objašnjenje.

Problemi sa varenjem – Depresija može uticati na crevnu floru, što može dovesti do probavnih smetnji, nadutosti i iritabilnog kolona.

Slab imunitet – Dugotrajni stres i depresija slabe imuni sistem, čineći osobu podložnijom infekcijama i upalama.

Umor i iscrpljenost – Konstantan osećaj umora, čak i nakon kvalitetnog sna, može biti znak da telo reaguje na depresiju.

Nesanicu ili prekomerno spavanje – Problemi sa spavanjem su jedan od najčešćih fizičkih simptoma depresije.

Uticaj na srce i kardiovaskularni sistem

Depresija je povezana sa povećanim rizikom od srčanih oboljenja. Osobe koje pate od depresije češće imaju visok krvni pritisak i povećan nivo kortizola – hormona stresa, koji negativno utiče na rad srca i krvnih sudova. Dugoročno, ovo može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija, uključujući moždani i srčani udar.

Foto: Pixabay

Kako smanjiti negativne efekte depresije na telo

S obzirom na to koliko depresija može uticati na fizičko zdravlje, ključno je prepoznati simptome na vreme i preduzeti korake ka poboljšanju stanja. Stručnjaci savetuju kombinaciju sledećih metoda:

Redovna fizička aktivnost – Vežbanje pomaže u smanjenju simptoma depresije i poboljšava opšte zdravlje.

Zdrava ishrana – Ishrana bogata vitaminima, mineralima i antioksidansima doprinosi boljoj funkciji mozga i tela.

Psihološka podrška – Terapija i razgovor sa stručnjacima mogu pomoći u prevazilaženju depresivnih stanja.

Društvena povezanost – Održavanje bliskih odnosa sa porodicom i prijateljima može imati pozitivan uticaj na mentalno zdravlje.

Depresija nije samo mentalni problem - ona može ozbiljno narušiti fizičko zdravlje i povećati rizik od brojnih bolesti. Prepoznavanje simptoma i pravovremena reakcija mogu pomoći u sprečavanju dugoročnih posledica. Ako osećate simptome depresije, ne ignorišite ih - obratite se stručnjaku i preduzmite korake ka boljem zdravlju.

Nastavak na Svet plus...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Svet plus. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Svet plus. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.