Korisnici Huavej uređaja žrtve tržišnog rata Kine i SAD

Izvor: RTS, 21.Maj.2019, 10:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Korisnici "Huavej" uređaja žrtve tržišnog rata Kine i SAD

Američki "Gugl" suspendovao je licencu kompaniji "Huavej", što znači da će kineski proizvođač mobilnih telefona ostati samo na osnovnoj verziji Android operativnog sistema. Taj potez će "Huaveju" drastično otežati poslovanje na tržištu pametnih telefona izvan Kine, s obzirom na to da će kineski tehnološki gigant izgubiti pristup ažuriranjima "Guglovog" operativnog sistema. Zvanički Peking podržao "Huavej" "u >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << borbi za legitimna prava i interese".
Kako javlja dopisnik RTS-a iz Pekinga, bilo je potrebno neko vreme da kineski zvaničnici reguju na odluku "Gugla". Nekoliko sati nakon što su zapadni mediji objavili vest, kinesko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da će podržati svoje kompanije u borbi za prava i interese. 

Iako je reč o opštem saopštenju, jasno je da zvanični Peking istupa u ime "Huaveja". Oglasio se i "Huavej" navodeći da mere neće suštinski uticati na njih i da imaju plan "B". 
Osnivač kompanije Žen Džengfej je rekao da su spremni za novonastalu situaciju i da su američki političari potcenili "Huavej". Dodao je da će razvijati spostveni operativni sistem.  
Ipak, može se debatovati o tome koliko će oni u tome biti uspešni.  
Potez "Gugla" je posledica odluke američke administracije da stavi "Huavej" na crnu listu, čime je zabranjeno američkim kompanijama da mu prodaju usluge.  
To znači da "Huavej" ne može da kupuje operativni sistem od "Gugla". 
Sukob datira s kraja prošle godine kada je u Kanadi, na zahtev SAD, uhapšena finansijska direktorka "Huavje", ćerka osnivača kompanije.  
Od tada traje Borba Kine da ona ne bude izručena Americi. 
Borba za 5G mrežu 
Razlozi za hapšenje su navode finansijske malverzacije i nelegalno poslovanje sa Iranom, ali Kina ističe da je reč o političkoj borbi i da se iza svega krije velika borba na tržištu između Kine i SAD u uspostavljanju 5G mreže.  
Kina, i najpre "Huavej" su najviše odmakli na tom polju, dok Amerika malo kaska za njima.  
Veruje se da SAD pokušava političkim odlukama da uspori taj proces.  Pokušala je i evropskim partnerima da na neki način zapreti da, ako koriste "Huavej" u uspostavljanju 5G mreže, da možda neće deliti sa njima neke operativne podatke. 
Uticaj "Huaveja" u svetu raste, a prošle godine je prodaja njihovih uređaja skočila za 50 odsto. 
Odluka "Gugla" pogodiće sve. "Huavej" će morati da razvija svoj perativni sistem a i "Gugl" u druge kompanije koje proizvode određene usluge za "Huavej" biće oštećene. Međutim, najviše štete trpeće korisnici "Huavej" urećaja izvan Kine jer će im biti blokiran pristup "Gugl plej" prodavnici.  
Inače, u Kini je većina tih usluga zabranjena pre nekoliko godina odlukom kineske vlade.  

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Predsednik Honora: Uz mlade ljude bez obzira na sve

Izvor: RTS, 21.Maj.2019

Predsednik "Huvajevog" brenda Honor Džordž Žao rekao je na konferenciji u Londonu da je Honor rastao sa mladima i podržavao mlade i njihove talente bez obzira na sve. Na konferenciji se predstavlja model "honor 20 pro" a to je prva konferencija nekog brenda kompanije "Huavej" nakon što je...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.