[PARTNER 2023] Detaljnije o premijerama vojne vazduhoplovne tehnike na najvećem srpskom sajmu naoružanja i vojne opreme do sada

Izvor: TangoSix.rs, 26.Sep.2023, 07:01

[PARTNER 2023] Detaljnije o premijerama vojne vazduhoplovne tehnike na najvećem srpskom sajmu naoružanja i vojne opreme do sada

Juče je na beogradskom Sajmu otovren 11. po redu sajam naoružanja i vojne opreme Partner. Sajam će, tradicionalno, trajati četiri dana sa poslednjim danom (četvrtak, 28. septembar) rezervisanim za ulazak građanstva
Tango Six će, kao i pet puta do sada, cele nedelje izveštavati sa događaja.
Zbog prekjučerašnjeg oružanog sukoba u južnoj srpskoj pokrajini sajam nije otvorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić zbog čega je izostao tradicionalan detaljniji obilazak >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << izloženog uz više komentara i najava zvaničnika države i Ministarstva odbrane.
Kako je Tango Six juče preneo, pred kraj prvog dana sajama posetioci su mogli da vide prelet isporuke prvog novog vojnog transportera za srpsko RV i PVO nakon nekoliko decenija. Letelica je sletela na batajnički aerodrom gde je upriličena ceremonija primopredaje letelice.
Kinezi, Rusi, Iranci Ovogodišnji Partner zaista je najveći do sada. Organizatori su se ove godine potrudili da izlože nikad veći broj sredstava, pozovu do sada najinteresantniji miks inostranih izlagača i potpuno preurede centralni deo hale 1. Avijacija je u potpunosti istisnuta u dvorište.
Invazija kineskih izlgača i broj dronova koji su doneli sa sobom (u formi maketa naravno) biće najupečatljivije iskustvo svakome ko bude posetio halu 4. Kinezi su nastupili sa stilom i izradili identične štandove koji se mogu videti na Ajdeksima, Buržeima i drugim većim manifestacijama.
Avijacija je ove godine potpuno istisnuta iz Hale 1 zbog priličnog broja novih izloženih sredstava za kopneni vid oružanih snaga / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Ruski Rosoboroneksport i veliki štand iranskog Ministarstva odbrane smešteni su u hali 2A koja se prvi put koristi za Partner. Rosoboron je prisutan skromnije nego što je to bio slučaj prošli put kada su prvi put nastupili dok su iranci doneli, između ostalog, priličan broj dronova koji, na prvi pogled, ne predstavljaju nešto revolucionarno u odnosu na domaće operativne ili R&D primerke.
Premijere Kako su najavili organizatori, Ministarstvo odbrane i Jugoimport SDPR, ove godine će na Partneru biti premijerno prikazano 26 novih oružanih sistema iz domaćeg, državnog, razvoja. Najavljane su premijere novog dalekometnog artiljerijskog sistema Perun za potrebe Vojske Srbije, kao i jednog „novog teškog protivavionskog sistema“ i nekoliko „novih lakih protivavionskih sistema“.
Na ovogodišnjem Partneru prema najavi organizatora predstaviće se 154 izlagača iz 74 zemlje. Očekuje se prisustvo 30 inostranih delegacija, što je, kako kažu, 25% više nego na prošlom sajmu.
Prvog dana sajma prošetali smo halama i detaljnije razgledali nova i interesantna sredstava vojne vazduhoplone tehnike. Ove godine biće teško ne preskočiti nešto i detaljnije obraditi.
….osim ako ste Tango Six.
Domaća naoružana besposadna letelica „Senka“ kratkog dometa može nositi 12 granata kalibra 40 mm ili dva planirajuća ubojna sredstva kalibra 60 mm / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Javnosti je prvi put prikazana domaća naoružana besposadna letelica kratkog dometa za sada nezvanično nazvana „Senka“. Namenjena je za osmatranje i izviđanje iz vazdušnog prostora, kao i za uništavanje nezaštićenih ciljeva. Poleće uz pomoć katapulta, a sleće padobranom. Sistem čini besposadna letelica, stanica za upravljanje, udaljeni video terminal, naoružanje, katapult, transportna oprema i set alata.
Pogonska grupa je elektromotor, maksimalna brzina je preko 90 km/h, operativna visina leta je 500 do 1.500 m, može ostati u vazduhu više od 3 časa, radijus dejstva je preko 50 km. Maksimalna poletna masa je 35 kg, masa korisnog tereta je 11,5 kg, razmah krila oko 4 m. Letelica poseduje potpuno autonomno upravljanje i može biti naoružana sa 12 granata kalibra 40 mm ili dva planirajuća ubojna sredstva kalibra 60 mm.
Modularni sistem zemlja-zemlja vILA 1 u konceptu ubojnog sredstva kao krstareća raketa ili loitering municija / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Institut VLATACOM prikazao je kocepte dva interesantna sistema zemlja-zemlja. Jedan od njih koji je trenutno u razvoju jeste vILA 1 (Vlatacom Integrated Loitering Amunition), modularno sredstvo koja ima osobine loitering municije ali i krstareće rakete. Kako proizvođač opisuje, modularni koncept omogućuje primenu različitih tipova vođenja i bojevih glava. Poseduje kombinovano vođenje uz primenu GNSS/INS tehnologije, radarskog visinomera, optoelektronskog sistema, dvosmernog radio data-linka i optoelektronskog sistema podržanog veštačkom inteligencijom i autonomnim prepoznavanjem cilja.
VILA 1 se može lansirati iz lansirne cevi postavljene na vozilu konfiguracije 8×8 ili na plovilu sa odgovarajućim karakteristikama. U tehničkim specifikacijama se navodi da je sredstvo dugačko 5,5 m (bez bustera), razmah krila je 2,7 m, operativna visina leta je od 50 do 7.000 m, krstareća brzina 0,75 Maha, masa bojeve glave je 300 kg, domet je do 300 km. Pogonsku grupu čini turboventilatorski ili turbomlazni motor, startovanje iz lansirne cevi je uz pomoć buster motora.
Erbas je tradicionalno prisutan sa štandom na kojem su ove godine istaknuti projekti koji imaju veze sa Srbijom / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Na Erbasovom štandu izloženi su aktuelni i potencijalni projekti koje bi evropski konglomerat mogao da razvija u partnerstvu sa Srbijom. Kako je Tango Six već preneo, Srbija sa Erbasom razmatra učešće u razvoju besposadne letelice SiRTAP. Erbas takođe Srbiji nudi i partnerstvo u potencijalnom poduhvatu naoružavanja lakog višenamenskog helikoptera H125M.
Do sada najveći štand kompanije PR-DC na nekom sajmu, ovoga puta iz dva veća dela / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Kineska gama sistema PVO, od lakih prenosnih do sistema velikog dometa i lansera / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Tri savremena kineska vojna aviona koja su do sada prodavana raznim klijentima širom sveta. CATIC i NORINCO dominiraju „kineskim paviljonom“ na Partneru / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Kinezi su došli sa velikim brojem maketa vazduhoplova i raznovrsnih raketnih i sistema PVO. Najinteresantniji su laserski sistem LW-30, artiljerijsko-raketni sistem PVO FK-2000 kratkog dometa, raketni sistemi PVO HQ-17, FM-3000 i FK-3 srednjeg dometa, FD-2000 dugog dometa.
Prikazana su i tri tipa lakih prenosnih raketnih sistema PVO: QW-2, QW-12 i QW-19. Od letelica mogu se videti makete školsko-borbenog aviona L-15A, lakog višenamenskog borbenog FTC-2000G, višenamenskog borbenog J-10CE, borbenog helikoptera Z-10, besposadnih letelica CH-4, CH-5, CH-10, CH-92A i FH-95.
Možda i najinteresantnija premijera vojnog razvoja na ovogodišnjem Partneru – koncept domaćeg artiljerijsko-raketnog sistema PVO sa oznakom HARPAS / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Domaći artiljerijsko-raketni sistem HARPAS (Hibridni artiljerijsko-raketni protivavionski sistem) svakako je najinteresantniji i po svemu sudeći najkompleksniji R&D hardver na ovogodišnjem sajmu.
Reč je o borbenom modulu koji je postavljen na šasiju tenka M-84. Na njega je integrisan novi francuski osmatrački radar Tales „Ground Smarter GS-40″ za koga smo se prvi put pitali zbog čega je nabavljen na ‘‘Granitu 2023‘‘. Juče smo i na to pitanje dobili odgovor.
Naoružanje sistema čine dva jednocevna protivavionska topa Bofors L/70 kaliba 40 mm kao i 4 rakete zemlja-vazduh, po dve domaće RLN-RF i RLN-TK čiji razvoj je u toku.
Pored Orla nalazio se i model rakete vazduh-zemlja Košava 3TM / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Žirokopter Hawk 5 prikazan i na ovogodišnjem Partneru sa dve izmene u odnosu na 2021. godinu. Dobio je novu šemu bojenja i ideju Jugoimporta da može biti naoružan nevođenim raketama vazduh – zemlja / Foto: Petar Vojinović, Tango Six H145M sa modelom domaće protivoklopne rakete ALAS-H / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Još jedna premijera. Planirajuća avio-bomba sa busterom / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Na ovogodišnjem Partneru prikazane su i tri letelice koje smo do sada viđali na sličnim izložbama. Međutim, Ministarstvo odbrane se potrudilo da ponovo iznenadi i mogli smo da uočimo nove detalje i premijere.
Pored jurišnika Orao (demonstratora modernizacije jednoseda J-22) bio je interesantan model rakete vazduh-zemlja Košava 3 u varijanti Košava 3 TM.  Takođe je zanimljivo da je ovoga puta ispred Utvinog žirokoptera Hawk 5 prikazano i naoružanje, što ukazuje na to da bi ova letelica mogla biti upotrebljena i za borbena dejstva. Prvi put na Partneru smo, nakon manifestacije ‘‘Granit 2023‘‘, ponovo videli Erbasov helikopter H145M na kome je podvešena domaća protivoklopna raketa vazduh-zemlja ALAS-H.
Iranska izviđačko-borbena besposadna letelica Mohajer-6 / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Iranska vazduhoplovna industrija izložila je veći broj tipova besposadnih letelica / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Skromniji štand Rosoboroneksporta ove godine na Partneru u premijernoj hali 2A / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Ministar odbrane Miloš Vučević izjavio je prilikom otvaranja sajma da se do kraja godine očekuju nove isporuke naručenih sredstava iz inostranstva:
– Osim nabavki iz domaće industrije, a na osnovu ugovora koje smo potpisali i definisali između dva sajma, do kraja godine očekuje se isporuka i kapitalnih sistema naoružanja iz uvoza. Transportnih aviona, od kojih jedan već danas sleće, helikoptera H145, Talesovih radara GM400 velikog dometa, kao i više drugih telekomunikacionih, optoelektronskih i elektronskih uređaja, što će dodatno doprineti unapređenju sposobnosti Vojske Srbije. –

The post [PARTNER 2023] Detaljnije o premijerama vojne vazduhoplovne tehnike na najvećem srpskom sajmu naoružanja i vojne opreme do sada appeared first on Tango Six.

Nastavak na TangoSix.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta TangoSix.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta TangoSix.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.