Osamdeset odsto mladih smatra da je članstvo u partiji ključ za napredak u karijeri

Izvor: RTS, 11.Maj.2019, 08:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Osamdeset odsto mladih smatra da je članstvo u partiji ključ za napredak u karijeri

Rezultati istraživanja u Srbiji pokazuju da 80 odsto mladih od 18 do 29 godina smtra da je članstvo u stranci ključno za napredovanje u karijeri, posebno u državnoj administraciji.
Politika ih ne zanima, a u njoj vide krivca za ono što im se ne dopada u društvu. Velika većina nije član političke partije, a partije vide kao ključne. To su mladi u Srbiji.

Asistent na Fakultetu političkih >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << nauka Nikola Jović ipak smatra da mladi nisu politički neaktivni, ističući da istraživanje pokazuje da svaki drugi prati politička dešavanja.
"Oni se prebacuju sa tradicionalnih konzervativnih političkih aktivnosti, kao što su birališta, na društvene mreže i ulične akcije, odnosno na demonstracije. Mladi menjaju sistem u kome žive na jedan drugačiji način", navodi Jović.
Oko 60 odsto mladih veruje da se glasanjem ne može promeniti situacija u Srbiji. Jović ukazuje da je ovakavo uverenje mladih povezano sa dubinskim nepoverenjem u demokratiju, odnosno onim što se potura kao demokratija.
Na pitanje da li je članstvo u političkoj partiji ključ za napredak u karijeri, posebno u držvnoj administraciji, više od osamdeset odsto mladih starosti od 18 do 29 godina odgovorilo je potvrdno.
Oko 40 odsto mladih je odgovorilo potvrdno na pitanje da li bi glasali za partiju sa kojom nisu saglasni ako bi njima ili njihovoj porodici obezbedila posao. Trideset dva odsto odgovorilo je da ne bi glasalo, a 29 odsto nije znalo odgovor.
Skoro polovina anketiranih mladih smatra da nema razlike između političkih partija i političara, dok tek 11 odsto smatra da su svi različiti.
"Ne bih rekao da mladi ne vide političke partije kao različite, ali narativ koji se u društvu kreira svakodnevno, je narativ koji govori - svi su isti. I postoji samo jedan rascep u društvu, a to je na one koje vladaju i na one koji ne vladaju, na partije koje su na vlasti i partije koje nisu. Svi ostali se obeležavaju kao - svi su isti", smatra Jović.
Prema njegovim mišljenju, rezultati istraživanja pokazuju kako su političke partije "pojele" društvo.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.