Nasrtljivci na poslu: kako se nositi sa njima?

Izvor: NaDlanu.com, 16.Dec.2013, 15:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nasrtljivci na poslu: kako se nositi sa njima?

Želite da se odbranite od nepoželjnih seksualnih nabacivanja na poslu? Evo kako da to učinite, a da ne narušite sopstvenu reputaciju.

Očigledan oblik seksualnog uznemiravanja na poslu je kada vam šef jasno i glasno preti ili vas degradira kada se usprotivite njegovom iznuđivanju. Drugi tip, neprijateljsko radno okruženje, nije tako jasan. Tu spadaju sve vrste neprijatnog ponašanja - dobacivanja, seksistički vicevi, štipkanje, vulgarne fotografije i sve što atmosferu u kancelariji >> Pročitaj celu vest na sajtu NaDlanu.com << čini napetom.Smirite situacijuRecimo da ste primetili da koleg stalno gleda u vaše grudi. Ako se požalite nekom iz sektora za ljudske resurse, to može stvoriti veće probleme nego što situacija iziskuje, pod uslovom da se dotični kolega samo nezrelo ponaša i da to ne uključuje pretnju i fizički kontakt. Zato, ukoliko samo hoćete da vas ostavi na miru, dajte mu do znanja da želite da prestane sa takvim ponašanjem. Na primer opaskom: "Treba da odštampam kopiju Zakona o seksualnom uznemiravanju naše kompanije. Očigledno ti treba podsetnik."Ukoliko ovo ne pomogne, budite direktni i recite mu u lice: "Činiš da se osećam neprijatno. Molim te, prestaniti." Ako i posle toga ne prestane ili pređe na fizičko uznemiravanje vaš sledeći korak je...Recite svom pretpostavljenomOn ili ona će slučaj prijaviti sektoru za ljudske resurse koji je u obavezi da sprovede istragu. Ako šef ignoriše vaš problem, idite direktno u HR sektor. Bićete zamoljeni da ispričate svoju stranu priče, a vaš napadač, kao i svi svedoci, takođe će biti intervjuisani. Ukoliko je to bio njegov prvi prekršaj, nasrtljivac može dobiti opomenu ili slučaj biti iznet nekoj višoj instanci u kompaniji. Međutim, ako mu se i ranije dešavalo da ispoljava slična ponašanja, mogao bi da ostane bez posla.Šta ako to radi vaš šef?Kao da je u pitanju kolega, recite nešto kako biste stavili do znanja da vam se ne dopada njegovo ponašanje. Nemojte biti zastrašeni činjenicom da vam je on pretpostavljeni. Po zakonu, HR mora sprovesti istragu po propisima. Ukoliko na mestu gde ste zaposleni ne postoji HR odeljenje, uputite žalbu Inspekciji rada ili se obratite za pomoć Viktimološkom društvu Srbije, Autonomnom ženskom centru. Ili pak možete potražiti telefonsku pravnu pomoć. Nadležni će slučaj ispitati besplatno.Ukoliko se ispostavi da je vaša tužba imala osnova, nadležni će pokušati da razreše problem. To može da uključuje obavezno savetovanje za vašeg šefa, ali se može završiti i sudskom tužbom protiv firme u kojoj radite, pri čemu ćete verovatno morati da svedočite. Znamo da nije lako, ali ne odustajte. Izvor: b92

Nastavak na NaDlanu.com...






Povezane vesti

Nasrtljivci na poslu: kako se nositi sa njima?

Izvor: B92, 16.Dec.2013

Želite da se odbranite od nepoželjnih seksualnih nabacivanja na poslu? Evo kako da to učinite, a da ne narušite sopstvenu reputaciju.

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NaDlanu.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NaDlanu.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.