„Fijat” uskoro „stiže” i na sever Banata

Izvor: Politika, 07.Jun.2013, 23:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

„Fijat” uskoro „stiže” i na sever Banata

Novo rukovodstvo pokušava da privuče što više investitora u ovu nerazvijenu, iako poljoprivredom bogatu opštinu

Nova Crnja – Nema smisla da mi ovde jedemo hleb koji se proizvodi na udaljenosti od preko šezdeset kilometara, a većina stanovništva živi od poljoprivrede za koju imamo najpovoljnije resurse. Ovako, u najkraćem, nova vlast u Novoj Crnji, gde su se za godinu dana izmenila tri predsednika opštine, nagoveštava svoja opredeljenja. Danica Stričević, nova >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << predsednica opštine, sa svojim saradnicima Cvijanom Miloševićem i Dragišom Latinovićem najavljuje agilniji odnos lokalne samouprave prema zapošljavanju jer u opštini sa 12.000 stanovnika gotovo dvadeset procenata je nezaposleno. Iz tog razloga osnovano je i novo Javno komunalno preduzeće „Agrar” sa tehnologom Marijom Kečkeš na čelu pekare i još nekoliko pogona poput onog za preradu voća i povrća. U narednom periodu, u firmi čiji je osnivač opština, trebalo bi da se zaposli stotinak Crnjana.

Ipak, najveći korak u zapošljavanju biće napravljen u novoj industrijskoj zoni gde se gradi fabrika u kojoj će 120 radnika izrađivati plastične delove za „Fijat” u Kragujevcu. Ovde žele da podstaknu industrijski razvoj, ali pre svega prerađivački sektor zbog plodne zemlje na ovom području. Lider ove opštine u tom sektoru je uljara „Cvet Banata” koja već godinama ima stabilnu proizvodnju. Na dobrom putu je i „Srpsko-ruska kuća”, koja posle nekoliko godina polako staje na noge. Cilj ove proizvodnje je da prerađuje naše poljoprivredne proizvode i izvozi ih u Rusiju. Oni su prošle godine, u odnosu na prethodnu povećali proizvodnju 50 odsto. Nakon proboja na izbirljivo rusko tržište, nastao je problem nedostatka proizvoda. Ovde se najviše žale na izostanak bilo kakve podrške države, mada je reč o proizvodnji koja je u potpunosti okrenuta izvozu.

Apsurd je što su stranci zainteresovani za ovu opštinu, odnosno za njeno najveće naselje Srpsku Crnju, ali ne zbog biznisa i turizma. Rumuni i dalje u ovoj pograničnoj varošici kupuju stare kuće, smatrajući da će i ovde uslediti isti proces prilikom ulaska u Evropsku uniju. Naime, kada je Rumunija ušla u EU, cene nekretnina su porasle i do 10 puta pa oni sada po Srpskoj Crnji otkupljuju jeftine kuće pretpostavljajući da će one poskupeti kad mi uđemo u Uniju, pričaju crnjanski čelnici.

Ovog vikenda u Srpskoj Crnji počinju 52. „Liparske večeri”, jedna od najstarijih kulturnih manifestacija posvećena Đuri Jakšiću, najvećem srpskom romantičaru među pesnicima i slikarima. Dok pesnikovo rodno mesto miriše na lipu, lokalna vlast najavljuje nove sadržaje sve u čast čoveka koga se rado seća ceo naš narod.

Đ. Đukić

objavljeno: 08.06.2013.

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.