![[EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja](https://static.vesti.rs/slike-4/EKSKLUZIVNO-Srpski-ugovor-za-nabavku-Rafala-podrazumeva-opseznu-industrijsku-saradnju-sa-francuskim-kompanijama-planira-se-integracija-srpskog-preciznog-naoruzanja-vazduh-zemlja.jpg)
Izvor: TangoSix.rs, 28.Mar.2025, 08:02
[EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja
Ugovor između Ministarstva odbrane Srbije i Dasoa potpisan 3. septembra prošle godine u Beogradu, za koji je predsednik Srbije izjavio da vredi 2,7 milijardi evra, u sebi neće samo sadržati kupovinu aviona, opreme i drugih pratećih usluga već i paket industrijske saradnje. Planirano je da Daso i druge francuske kompanije ulože novac u neke od „high-tech“ oblasti kao što su proizvodnja vazduhoplovnih struktura, avionike, optoelektronike >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << i drugih savremenih sistema u Srbiji, ispričao je ekskluzivno za Tango Six portal pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse dr Nenad Miloradović tokom sajma IDEX 2025 u Abu Dabiju.
Miloradović je za Tango Six izjavio i da Ministarstvo odbrane planira integraciju srpskog vođenog naoružanja vazduh-zemlja na Rafale.
Takođe je kazao da u okviru saradnje, „može doći“, i do „implementacije završetka ili modernizacije nekih drugih vazduhoplovnih platformi koje će trebati da podrže aktivnost vezanu za nabavku Rafala. Ne samo u početnom periodu nego i kasnije“. Pomoćnik ministra nije želeo da u ovom trenutku precizira da li je reč o potrebi da se unapredi analogno okruženje aviona Supergaleb G-4 ili se misli na projekat modernizacije jurišnika Orao.
Srpsko RV i PVO će svakako u narednom periodu morati da reši i problem dramatičnog raskoraka u tehnološkim generacijama između mlaznog aviona na kojem se trenutno obučavaju piloti i jedne od trenutno najmodernijih višenamenskih platformi na planeti.
Komandant RV i PVO general-potpukovnik Duško Žarković izjavio je u decembru prošle godine da se na G-4 računa u okviru obuke pilota za Rafale.
Potpisivanje prvog ugovora sa kompanijom MBDA, sledeće na agendi za srpske Rafale / Foto: Petar Vojinović, Tango Six
Аktivnosti pred dolazak aviona
Miloradović kaže da se planirano dostizanje pune operativne sposobnosti aviona Rafal očekuje do kraja 2030. godine, kako bi se ostvarili ciljevi definisani srednjeročnim planom razvoja srpskih oružanih snaga (2025. -2030.).
Nije hteo da komentariše hrvatsku nabavku ali je kazao da će Srbija investirati znatno više nego drugi i očekuje da značajno veća investicija donese značajno veće sposobnosti. Napomenuo je da je hrvatska verzija Rafala F3R (odnosno nekadašnji avioni francuskog ratnog vazduhoplovstva) i dalje respektabilna platforma.
– Računamo da smo postigli, uključujući i paket industrijske saradnje, kao i dugoročni finansijski paket usklađen sa objektivnim mogućnostima državnog budžeta, dosta povoljan aranžman a pre svega zahvaljujući odličnim odnosima na nivou najvišeg državnog rukovodstva.
Podsetiću i na mogućnost nadogradnje verzije F4.1 na narednu F4.2 kao i buduće, i mi svakako tokom očekivane višedecenijske upotrebe ove platforme imamo nameru da tu opciju realizujemo u budućnosti. –
Delegacija srpskog Ministarstva odbrane sastala se na sajmu sa kompanijama Daso i MBDA kao i sa direktorom francuskog DGA, agencije njihovog ministarstva odbrane za vojne nabavke / Foto: Ministarstvo odbrane Srbije
Komentarišući pouzdanost Dasoa i potpisan ugovor, u okviru kojeg je Srbija već platila dospele rate, Miloradović kaže da je svestan da je Daso u ekspanziji i da je odjednom suočen sa poplavom narudžbina:
– Prvo, potpisali smo ugovor, koji sadrži odgovarajuće zaštitne klauzule za kupca, zatim imamo uveravanja od strane kompanije Daso (i ne samo od njih) da nikakvi novi ugovori, taman da su i znatno spektakularniji od našeg, neće ugroziti dinamiku isporuke letelica za Vojsku Srbije. Daso ima ambiciozne i agresivne namere da poveća proizvodne kapacitete. Da ih udvostruči i utrostruči. –
Miloradović za Tango Six potom otkriva da sa srpske strane posao implementacije ugovora vode dva tima:
– Jedan je Integralni projektni tim u okviru Ministarstva odbrane, Generalštaba, odnosno Vojske Srbije. Ovaj tim će se baviti realizacijom svih aspekata nabavke samog aviona, naoružanja i izgradnje borbenih sposobnosti, uključujući sve pripreme kao što su praćenje proizvodnje i inspekcije kod proizvođača, obuke pilotskog i tehničkog kadra, stvaranje infrastrukturnih preduslova u predviđenim bazama lociranja i drugo.
Drugi tim je takođe tim Ministarstva odbrane. On će se baviti implementacijom industrijske saradnje. Ta saradnja treba da obuhvati izabrane, napredne tehnologije, vezane za proizvodnju vazduhoplovnih struktura i sistema, na primer razne napredne tehnologije za proizvodnju avionike, optoelektronike i drugih „high-tech“ oblasti u Srbiji.
U okviru toga može doći i do implementacije završetka ili modernizacije nekih drugih vazduhoplovnih platformi koje će trebati da podrže aktivnosti vezane za nabavku Rafala. Ne samo u početnom periodu nego i kasnije.
Prema ugovoru, obim pomenute industrijske saradnje je značajan. Radiće se o konkretnom ulaganju kompanije Daso i njihovih partnera Talesa i Safrana i drugih. Oni su preuzeli značajne obaveze i ozbiljnu sumu novca koji o svom trošku treba da ulože u podizanje odgovarajućih sposobnosti naše industrije. Namerno ne kažem odbrambene industrije već industrije, budući da je širi aspekt u pitanju. – najavljuje Miloradović.
„Ovo je prilično grandiozan projekat i mnogo toga će morati da se na njemu radi, kako u delu infrastrukture, tako u segmentima obuke, naoružanja, opreme“ / Foto: Igor Topalović
Kako je kazao, Ministarstvo odbrane po pravilu primenjuje princip pregovaranja koji obezbeđuje da se u ukupnoj ceni ugovora dobije zauzvrat nešto besplatno, bilo kroz donacije naoružanja i vojne opreme, ili u smislu podizanja tehnološke sposobnosti naše odbrambene industrije, istraživačkih institucija kao i sposobnosti kadra koji u njoj radi. To je urađeno prilikom prve i svih ostalih većih kupovina nove tehnike iz inostranstva, kako sa Zapada tako i iz NR Kine i Ruske Federacije. –
Pomenuta informacija o industrijskoj saradnji sada svakako stavlja ukupnu cenu ugovora u novi kontekst i najavljenu srpsku saradnju sa Dasoom, Talesom i Safranom u neuporedivu kategoriju sa drugim zemljama i primerima upoređivanja cene.
Naoružanje zapadnog porekla
Pomoćnik ministra odbrane je za naš portal kazao da će srpski Rafali imati „potpunu borbenu vrednost“ u kontekstu opreme i naoružanja.
– U okviru ugovora regulisana je sva potrebna obuka i sva potrebna oprema. Definisani su elementi potrebne dodatne infrastrukturne izgradnje vezano za pripremu RV i PVO za korišćenje aviona. Buduća eskadrila koja će koristiti Rafale bi trebalo da do 2030. godine dobije svu potrebnu opremu, naoružanje i da dostigne punu operativnu sposobnost. –
Kada je reč o nabavci naoružanja, Miloradović za Tango Six kaže da se potpisivanje ugovora očekuje ubrzo i to za „početni paket“ koji, kako je kazao, „u potpunosti ispunjava zahteve RV i PVO u smislu borbenih sposobnosti ne samo tog aviona nego sistema u celini“.
Kao i u slučaju Hrvatske, Safranov Hamer verovatno u „početnom paketu“ naoružanja za srpsko RV i PVO / Foto: Petar Vojinović, Tango Six
Najavljuje da se nakon „početnog paketa“ naoružanja namerava ugovaranje i „sledeće faze“ za opremanje ovih aviona oružjem „novije generacije“.
– Moramo imati u vidu da se ta najnovija generacija još razvija, da nije na raspolaganju ni francuskom ratnom vazduhoplovstvu trenutno. Kao što je poznato, verzija F4.1 je osposobljena da koristi to novije naoružanje. – kaže Miloradović i dodaje:
– Naglašavam da i u sada nabavljenoj konfiguraciji aviona i naoružanja Rafal ima izvanredne spososbnosti i za vazdušnu borbu i za napad na ciljeve na zemlji. Na primer, Rafal ima sposobnost „over-the-shoulder“ gađanja. Situaciju kada protivnički avion svojim radarom zrači i napada iz zadnje polusfere. Rafal, preko krila, „iznad glave“, pozadi, gađa IC vođenom raketom MICA NG koja u trenutku lansiranja nema zahvat jer je cilj iza letelice.
Na osnovu podataka iz pasivnih avionskih sistema raketa se navodi „data linkom“ sa aviona dok ne dođe u poziciju da ostvari zahvat sopstvenom glavom za samonavođenje. Takođe, ovakvo gađanje se može ostvariti i na osnovu podataka koji preko linka šalje drugi Rafal ili zemaljski kontrolni centar, bez korišćenja sopstvenog radara kojim bi se avion demaskirao.
Za dejstvo po zemaljskim ciljevima Rafal ima jedinstvenu sposobnost da u brišućem letu, uz automatsko izbegavanje prepreka, prodre u dubinu protivnika dobro branjenu PVO sistemima i lovcima i sa velike daljine pogodi istovremeno šest ciljeva vođenim bombama Hamer. – priča Miloradović.
Srpsko naoružanje
– Mi smo iskazali nameru da integrišemo i naše domaće precizno naoružanje vazduh-zemlja.
Kompanija Daso je raspoložena da obavi tu integraciju. Nisu raspoloženi da integrišu istočno naoružanje, ali naše jesu.
Naša ambicija će biti da integrišemo naše naoružanje vazduh-zemlja na Rafal. Nadamo se da će to srpsko vođeno naoružanje biti spremno u kontekstu uspešno završenog razvoja u vreme kada počne isporuka Rafala. – naglašava pomoćnik ministra.
C2 sistem srpskog RV i PVO
Miloradović kaže da zainteresovana vazduhoplovna javnost ne bi trebalo da zaboravi da će Rafal kao platforma biti deo „Command and Control“ (C2) sistema srpskog RV i PVO i objašnjava koji će „data link“ imati srpski Rafali:
– Mi nismo NATO zemlja pa ne možemo da imamo pristup „Link 16“ i drugim NATO linkovima. U našim avionima ćemo imati posebno razvijen „data link“ koji ne koristi kripto kodove i frekvencije dostupne samo članicama saveza, ali obezbeđuje ekvivalentne performanse.
Srpsko RV i PVO će tako imati zaštićenu komunikaciju sa domaćim C2 sistemom, „online“ prenošenje podataka i razne „collaborative combat“ sposobnosti. Imaćemo, na primer, sposobnost fuzije podataka na operativnom nivou kako sa Rafalovog AESA radara, tako i sa njegovih pasivnih senzora koji su prilično napredni, a takođe i sa drugih radara sistema VOJiN, na primer novonabavljenih Talesovih, što će sve zajedno znatno unaprediti efikasnost gađanja ciljeva u vazduhu u operaciji zaštite vazdušnog prostora ali i verovatnoću preživljavanja svih elementa ovog sistema u savremenim dejstvima. –
„Rafal će biti bitan deo modernizovanog C2 sistema našeg ratnog vazduhoplovstva“ / Foto: Igor Topalović
Miloradović podseća da uspeh vazduhoplovne operacije, pre svega defanzivne (odbrana sopstvenog vazdušnog prostora), ne zavisi samo od kvaliteta vazduhoplova i njihovog naoružanja, taktike i sposobnosti letačke jedinice već šireg sistema koji obezbeđuje situacionu svesnost to jest praćenje vazdušne situacije, brzo donošenje odluka i razmena podataka kroz integraciju svih raspoloživih senzora i efektora, i zemaljskih i vazduhoplovnih:
– Možda je vašim čitaocima promaklo u mnoštvu novina ali prošle godine je uveden u naoružanje Komandno informacioni sistem RV i PVO pod nazivom SOVA-24 (sistem automatizacije cVOJIN). Nakon C2 sistema koji je razvijen još 80-tih godina, zamenili smo isti sa znatno unapređenim funkcijama. Naravno, obnovili smo naše sposobnosti i nabavkom raznih novih savremenih francuskih radara.
Kuriozitet tog prethodnog sistema koji je razvila kompanija „Marconi“ je integracija Zapadnih sistema osmatranja i lovaca sa Istoka. Tada, u to vreme, je neko sve to uspešno integrisao u jedinstvenu vazdušnu sliku i obezbedio navođenje lovaca uz upotrebu domaćih i sovjetskih komunikacionih sistema. Mi smo zadržali tu sposobnost i sada ceo sistem unapredili na znatno veći nivo.
Rafal kao takav će biti samo jedan deo tog sistema. I to veoma sposoban, sa velikom mogućnošću preživljavanja, posebno ako se uzme u obzir njegov sistem Spektra kao i drugi sistemi za ostvarivanje situacione svesnosti i vođenje vazduhoplovnih operacija. – objašnjava Miloradović za Tango Six.
The post [EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja appeared first on Tango Six.