[ANALIZA] Ruski „poklon“: vrede li MiG-ovi koje dobijamo?

Izvor: TangoSix.rs, 22.Dec.2016, 14:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

[ANALIZA] Ruski „poklon“: vrede li MiG-ovi koje dobijamo?

Jučerašnji sastanak ruske i srpske delegacije na čelu sa ministrom odbrane Sergejom Šojguom i premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem rezultirao je dogovorom o donaciji lovačkih aviona, tenkova i oklopnih vozila.
Ipak ugovor nije potpisan, premijer Vučić je najavio da će se to dogoditi do petka a ostali su nerazjašnjeni mnogi detalji ovog posla koji bi trebali da se razrade narednih meseci.
Šest lovačkih aviona MiG-29 su, dakle, poklon ali nema informacija >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << šta sve ide uz njih, a nije još sigurno ni kada će stići. Srpski zvaničnici rekli su da će se to dogoditi u martu 2017. ali je kasnije premijer Srbije pojasnio da postoje dve opcije.
9-13, verzija koju Srbija do sada nije koristila. Primorsko-Ahtarsk 2015 / Foto: Anton PavlovPrva je da bi avioni bili isporučeni za tri meseca i da bi se onda u Srbiji zajedno sa ruskim stručnjacima izvršio njihov remont. Druga opcija je da oni ostanu u Rusiji do septembra-oktobra i da onda remontovani i modernizovani dolete u novembru.
Značajna novost je plan modernizacije koja bi, kako kaže premijer, koštala između 180 i 230 miliona evra, a koja bi se provela u tri faze. Pomoćnik ministra odbrane, Nenad Miloradović, rekao je za RTS da će avioni dobiti radare dometa 120 km u otkrivanju cilja veličine lovca (moguće radar Žuk-ME), da će imati rakete vazduh-vazduh sa aktivnim radarskim samonavođenjem (jedina ovakva ruska raketa je RVV-AE odnosno R-77), da će služiti još 14 godina i da će biti na „savremenom standardu kao i  avioni Gripen kakve poseduje Mađarska“. Uz modernizaciju 6 ruskih isti radovi bi se izvršili i na postojeća 4 srpska aviona.
Šta smo dobili?U sadašnjem stanju kao i na osnovu njihovog tehnološkog nivoa, donirani MiG-ovi su zastareli ali još uvek upotrebljivi. Na dostupnim fotografijama i snimcima reč je o jednom avionu varijante 9-12A (evidencijski broj 14 plavi), tri aviona u verziji 9-13 (ev. brojevi 04, 10 i 31 plavi) i dva dvoseda 9-51 (75 i 101).
Kako je pre par meseci saopšteno ti avioni bi mogli da lete još 4-8 godina pre još jednog remonta pa se na osnovu toga kao i njihovih fotografija može zaključiti da su ti avioni najverovatnije bili na opštoj opravci u periodu 2010-2014.
Dvosedi UB će dobro doći za pojačanu obuku i trenažu srpskih pilota. Bort 75 iznad baze Milerovo juna 2014. / Foto: Anton PavlovNezvanično, lovci su proizvedeni između 1987. i 1989. (za 9-12A postoji informacija januara 1989. godine). Skoro svi avioni bili su bazirani u bazi Milerovo, u sastavu 31. avijacijskog puka koji je u protekle dve godine prenaoružan višenamenskim borbenim avionima Su-30SM koji su popunili dve eskadrile.
Treća eskadrila je nastavila da leti na manjem broju MiG-ova ali su avioni (posebno dvosedi) razdeljeni u druge jedinice ili su prestali da lete. Postoji plan da se ova treća eskadrila prenaoruža lovcima Su-35S.
ModernizacijaNajavljena modernizacija je odlična vest ali je pitanje kada bi je trebalo uraditi s obzirom da Srbiji hitno trebaju lovci.
U toku 2017. i 2018. godine može se dogoditi da ostanemo bez tri aktivne 29-tke. Možda bi bilo poželjno da u toku sledeće godine dobijemo, ako ne sve onda makar deo ruskih primeraka kako bi premostili vreme do dolaska naših aviona sa remonta koji bi se mogao dogoditi 2018. Tako bi se modernizacija odvijala u fazama, možda po 2-3 aviona odjednom.
Bort 101 za 101. lovačku avijacijsku eskadrilu. Milerovo jun 2014 / Foto: Anton PavlovSa druge strane, imamo mogućnost da ih remontovane i modernizovane dobijemo u novembru 2017. godine ali bi onda na nekoliko meseci ostali bez efikasne zaštite vazdušnog prostora. Kao što smo videli, ruski avioni su u resursu i mogu da lete (do Moskve su u prethodnih par dana preleti iz baze Privoložskij) pa se mnogi pitaju čemu njihov remont? Jedini logičan odgovor je da bi se to uradilo zbog modernizacije.
Cifra od 180 do 230 miliona evra za ovaj posao može da deluje zaista mnogo. Ako pogledamo nešto slično što je skoro rađeno u svetu, Peru je modernizaciju svojih 8 aviona u varijanti 9-13 i 9-51 platio oko 106 miliona dolara. Jednosedi su dovedeni na standard označen kao MiG-29SM-P. Zna se otprilike šta je sve novo ugrađeno u avione ali nema pouzdanih informacija šta je pored toga obuhvaćeno ovim paketom.
Pomenuti iznos za srpske avione može biti realan samo ako bi se uz modernizovane avione nabavila velika količina delova, naoružanja, zatim dovoljno zemaljske opreme, i svega potrebnog kako bi upotreba aviona funkcionisala normalno. Ono što je izneseno o mogućim karakteristikama naših MiG-ova nakon modifikacija govori o tome da bi oni mogli biti bliski standardu MiG-29SM kakve npr. ima Sirija, odnosno već pomenutim peruanskim avionima ili bi to pak bio neki hibrid tj. sasvim nova verzija.
Zahvaljujemo se Antonu Pavlovu na ustupljenim fotografijama.
The post [ANALIZA] Ruski „poklon“: vrede li MiG-ovi koje dobijamo? appeared first on Tango Six.

Nastavak na TangoSix.rs...






Povezane vesti

PO PRIJEMU RUSKIH AVIONA: Srbija rame uz rame sa Mađarima

Izvor: Večernje novosti, 22.Dec.2016

Nabavkom ratnih letelica i PVO sistema naša država postaje dominantna u regionu NABAVKOM ruske borbene tehnike - lovačkih aviona, raketnih sistema PVO, tenkova i oklopnih vozila - Vojska Srbije uzdići će se na sami vrh borbene moći u regionu. Nova sredstva biće kapisla koja...

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta TangoSix.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta TangoSix.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.