
Izvor: Radio 021, 19.Jun.2020, 18:42
Zbog virusa korona ograničen broj stranih posmatrača na izborima
Glasanje 21. juna pratiće veoma malobrojne misije stranih posmatrača čiji će izveštaji biti osnova za institucije EU za procenu ispravnosti i demokratičnosti izbornog procesa u Srbiji.
Kako piše "Danas", izjašnjavanje građana pratiće ograničena posmatračka misija ODIHR-a, misija ENEMO (Evropska mreža organizacija za nadgledanje izbora), i domaći posmatrači iz vladine Agencije za borbu protiv korupcije i nevladinih organizacija CRTA i CESID.
Evropski >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << parlament, čiji su predstavnici mesecima o izbornim uslovima razgovarali sa činiocima vlasti i opozicije, neće poslati misiju u Srbiju, a Evropska komisija će se u oceni izbornog procesa osloniti se na izveštaje OEBS-a odnosno ODIHR-a.
Razlog zbog kojeg EP nije poslao svoju misiju, a OEBS ograničenu je situacija u kojoj je u Srbiji još uvek aktivna epidemija virusa, uprkos kojoj vlast od organizovanja izjašnjavanja građana nije odustala. Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava ODIHR, koju je Srbija 20. maja pozvala da pošalje misiju, 8. juna je oformila specijalnu osmočlanu delegaciju za procenu izbora u Srbiji.
Ona će se fokusirati na posmatranje prioritetnih oblasti izbornog procesa koje su identifikovane u izveštaju ODIHR-a iz novembra 2019. o pripremi izbora u Srbiji za koje je utvrđeno da zaslužuju pažnju, saopšteno je na sajtu OEBS-a.
Kako se navodi, misija neće sprovoditi sistematsko i sveobuhvatno posmatranje glasanja i prebrojavanja glasova na dan izbora u skladu sa metodologijom ODIHR-a, ali da će posetiti ograničen broj glasačkih mesta na dan izbora.
Po prvi put u Srbiji Evropska mreža organizacija za nadgledanje izbora oformila je Međunarodnu misiju za posmatranje parlamentarnih izbora. Kako je saopšteno, posmatračka misija ENEMO akreditovala je šest međunarodnih eksperata, koji su članovi glavnog tima.
ENEMO je saopštio da će njihovi eksperti uspostaviti kontakte sa svim relevantnim subjektima u izbornom procesu (izbornom administracijom, političkim partijama, medijima, nevladinim organizacijama, međunarodnim organizacijima i drugim relevantnim akterima), kako bi dobili sveobuhvatniju sliku izbornog procesa.
Ni ENEMO kao ni ODIHR neće spovoditi sistematsko nadgledanje, već će obići nekoliko biračkih mesta.
Kada je reč o domaćim posmatračima, CESID ima dugoročne posmatrače u Republičkoj izbornoj komisiji. Minimum 400 posmatrača CESID-a biće raspoređeno na reprezentativnom uzorku biračkih mesta u celoj Srbiji i oni će tokom celog izbornog dana pratiti sve nepravilnosti na biračkim mestima, kao i procenu izlaznosti i utvrđivanje rezultata.
Nevladina organizacija CRTA (Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost) je saopštila da je obučeno više od 1.700 posmatrača koji će na izborni dan biti raspoređeni na slučajnom i reprezentativnom uzorku od 500 biračkih mesta. Posmatrači će biti na biračkim mestima od trenutka pripreme biračkog mesta za otvaranje pa sve dok članovi biračkih odbora ne objave rezultate izbora za posmatrano biračko mesto.
Autor: Danas
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.
Pogledaj vesti o: Coronavirus, Izbori, Evropska Unija