U Srbiji počelo istraživanje o stvaranju antitela posle primljene covid 19 vakcine, dr Gnjatović otkriva prve rezultate

Izvor: eKlinika.rs, 10.Feb.2021, 10:37

U Srbiji počelo istraživanje o stvaranju antitela posle primljene covid 19 vakcine, dr Gnjatović otkriva prve rezultate

U Srbiji je počelo istraživanje o stvaranju antitela posle primanja vakcina protiv covid 19, a prvi preliminarni rezultati, koje je za eKliniku otkrila dr Marija Gnjatović, doktor nauka tehnološkog inženjerstva-biotehnologija, istraživač saradnik Instituta za primenu nuklearne energije INEP, već pokazuju koja vakcina stvara brže, koja sporije, a koja dugoročnija antitela na korona virus.
-Počeli smo da pratimo efekte >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << vakcina protiv korona virusa i prema mojim informacijama pratiće se efekti na 100.000 ljudi. Ovo je naša mini naučna studija, tako da već imamo neke preliminarne podatke od grupe lekara sa Kliničkog centra Srbije. Upravo smo dobili informacije da američko – nemačka Pfizer – BioNTech vakcina zaista jeste efikasna, da stvarno indukuje ozbiljan imunološki odgovor, i stvaranje antitela čak i pre revakcine. Za rusku vakcinu Sputnik V imamo manje informacija, za sada znamo da ona počinje da deluje malo kasnije u odnosu na prethodnu, što ne znači da je lošija, već samo da se sinteza antitela stvara malo kasnije i sporije, ali će zato možda trajati duže. Svi ispitani su imali antitela, malo nižih vrednosti. Za kinesku vakcinu Sinofarm još uvek skupljamo informacije jer je kasnije stigla- kaže dr Marija Gnjatović za eKliniku.
Dodaje da se celokupan efekat uočava i dve nedelje posle primljene druge doze vakcine.
Važnost antitela u borbi protiv covid 19 Ističe da pacijenti koji su preležali covid 19, definitivno imaju zaštitu, a da je bilo svega nekoliko slučajeva da su se pponovo zarazili.
-Pacijenti koji su preležali covid 19 definitivno imaju zaštitu i evo za skoro godinu dana, koliko mi pratimo u Institutu za primenu nuklearne energije potvrđeno je da su antitela značajna u borbi protiv ovog virusa. Skoro sve osobe koje su bile zaražene su bile zaštićene od reinfekcije- kaže Gnjatović:
– Kod lekara iz covid zona desilo se da dođe do reinfekcije, i to upravo kod onih kojima su antitela iz krvi ubrzo nestala. Naime, kod većine koji su bili bolesni stvoren je veliki broj antitela i to dugotrajno, jer mnogi čije rezultate pratimo imaju slične vrednosti antitela, kao i u martu prošle godine, kada su oboleli. Zaključak je da do sada antitela nemaju tendenciju značajnog pada vrednosti. U slučajevima kada je došlo do reinfekcije, a koji su retki, bili su oni koji su se zarazili sa malim dozama virusa i zato ne mogu da indukuju dugotrajni odgovor, odnosnu da izazovu imunološku dugoročnu zaštitu. Kod takvih pacijenata antitela nestaju posle nekoliko meseci.
Ukoliko neko želi da sazna kakvo je trenutno stanje antitela, odnosno imunološki status prema toj bolesti, to mora da potvrdi  testom podseća naša sagovornica.
-Prisustvo antitela u organizmu ne smeta da se primi vakcina. Naprotiv. Ali, ipak, treba dati prednost onima koji su hronični bolesnici – dodaje dr Marija Gnjatović.
Specifična antitela spas za teško obolele pacijente Važnost antitela ogleda se i u tretmanima krvnom plazmo, koja je u Srbiji od osoba koje su preležale korona virus počela da se uzima u aprilu prošle godine. Tada je zvanično počelo i lečenje obolelih krvnom plazmom.
Dr Vesna Bosnić iz Instituta za transfuziju krvi Srbije pojašnjava za eKliniku da se u rekonvalescentnoj plazmi, izdvojenoj od osoba koje su preležale covid 19, nalaze specifična antitela koje je osoba stvorila u borbi sa virusom.
– Ova antitela primenjuju se kao deo složene terapije bolesnicima koji imaju tešku kliničku sliku covid 19 i koji su hospitalizovani, stvarajući privremenu zaštitu od virusa, i ima smisla primeniti ih u ranoj fazi bolesti, kada je to najpotrebnije – objašnjava dr Bosnić:
-Program plazmafereze podrazumeva automatizovanu proceduru izdvajanja plazme bogate antitelima – uz istovremeno vraćanje (reinfuziju ostalih krvnih elemenata), što omogućava bezbedno doniranje na 15 dana. Rekonvalescentnu anti covid 19 plazmu trebuju klinički lekari i to prema strogim kriterijumima (skoringu) za hospitalizovane pacijente.
Kako kažu iz Instituta za transfuziju krvi Srbije treba sakupiti dosta podataka kako bi se pratio izolovani efekat plazme na pacijenta. Dodaju, međutim, da su rezultati ispitivanja njihovih kolega iz Evrope obećavajući u odbrani od covid 19.
Članak U Srbiji počelo istraživanje o stvaranju antitela posle primljene covid 19 vakcine, dr Gnjatović otkriva prve rezultate se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Gnjatović:Fajzerova vakcina daje najbrži imunološki odgovor

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Feb.2021

Fajzerova vakcina daje najbrži imunološki odgovor, već posle prve doze, ruska "Sputnjik Ve" dobar serološki odgovor daje posle druge doze, a za kinesku nemamo još dovoljno podataka, jer je najkasnije počela da se primenjuje, kaže Marija Gnjatović, iz Instituta za primenu nuklearne energije (INEP)...Ona...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Marija Gnjatović za B92.net: "Kinezi kod vakcine primenili jednu mudru tehniku"

Izvor: B92, 10.Feb.2021

Sva istraživanja koja je INEP radio dokazala da su vakcine vrlo kvalitetne i efikasne, kao i da su stvorile dobar imunološki odgovor, što dosta ohrabruje...Dr Marija Gnjatović, doktor nauka tehnološko inženjerstvo-biotehnologija, istraživač saradnik Instituta za primenu nuklearne energije INEP,...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.