
Izvor: SrbijaDanas.com, 21.Okt.2020, 08:13
KORONA UTIČE I NA ZDRAVLJE ZUBA? Od početka pandemije zabeleženo više pacijenata sa slomljenim zubima
Američki stomatolog Temi Čen tvrdi da je za šest nedelja imao više pacijenata s polomljenim zubima nego za šest godina i da je glavni uzrok stres usled pandemije.
Koronavirus je promenio život svima, a kod većine je, zbog straha od zaražavanja, smrti, gubitka posla, znatno podigao i nivo stresa.
Ovaj stres, kako tvrdi čuveni njujorški stomatolog Temi Čen, između ostalog, doveo je do toga da se kod velikog broja ljudi pojača problem škripanja, odnosno škrgutanja >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << zubima, što je za posledicu imalo znatno veći broj pacijenata sa prelomima zuba nego pre pandemije.
Napetost
- Video sam više preloma zuba u prethodnih šest nedelja nego u prethodnih šest godina - izneo je šokantnu tvrdnju stomatolog Temi Čen, a objavljeno je na portalu Njujork tajmsa.
Čen kaže da je stomatološku ordinaciju zbog koronavirusa zatvorio u martu, a kada ju je početkom juna ponovo otvorio, pacijenti sa slomljenim zubima počeli su da dolaze.
O bruksizmu
- Najmanje jedan prelom sam radio svakog dana. U proseku tri do četiri, a lošim danima i više od šest preloma - kaže on.
Kao glavni razlog za to Čen navodi stres. Anksioznost povezana sa pandemijom, kako objašnjava, utiče na kolektivno mentalno zdravlje, a stres može dovesti do stezanja i škripanja zuba, što ih može oštetiti.
- Zbog stresa od koronavirusa telo je u stanju pobuđenosti, spremno za bitku, umesto da se odmara i oporavlja. Sva ta napetost ide pravo u zube - objašnjava ovaj doktor.
Dečji stomatolog prof. dr Jovan Vojinović kaže da stres sam po sebi utiče na imunitet, pa ima veze i sa zdravljem zuba.
- Stres dovodi do grčenja mišića i normalno je da se bruksizam (stiskanje zuba i škripanje njima) javlja u situacijama stresa. Neko gricka nokte, neko pojačano pomera ruke i noge, a neko pojačano žvaće. Ta radnja može biti potpuno nesvesna i može se pojačavati noću. Primećeno je da je ovaj problem u porastu kod mladih i da je povezan sa stresom - objašnjava dr Vojinović.
Slatkiši
On dodaje da nije primetio da je u Srbiji porastao broj pacijenata sa prelomima zuba.
- Bruksizam dovodi do trošenja zuba, do oštećenja mekih tkiva, kao i do produbljivanja parodontopatije (progresivna bolest koja dovodi do klaćenja i ispadanja zuba), te ako je problem patološki, zube treba zaštititi - zaključuje dr Vojinović i dodaje da stres može uticati i na pojačano uzimanje slatkiša, što može povećati broj karijesa, ali da ćemo tek za neko vreme moći da vidimo da li je koronavirus ostavio i takve posledice.
Škripanje zubima dovodi do njihovog habanja
Stomatolog dr Miloš Mitrović kaže da je škripanje zuba povezano sa stresom i da svakako može ostaviti ozbiljne posledice.
- Bruksizam je neurološko-fiziološka reakcija koja dovodi do habanja zuba. Do preloma može dovesti ako je zub sam po sebi bolestan - ako je karijesni, ima neku rupu, defekt ili je oslabljen. Međutim, teško da može dovesti do preloma zdravog zuba - kaže dr Mitrović i dodaje pak da je prošlo jako malo vremena od početka epidemije i da će se tek u budućnosti znati koje su sve zapravo posledice koronavirusa.
Postavljanjem komentara potvrđujete da ste saglasni sa našim uslovima korišćenja i politikom privatnosti.
Pogledaj vesti o: Coronavirus
Nastavak na SrbijaDanas.com...
Nesvesna radnja koja se pojačava noću i sve češće pogađa mlade: KAKO KORONA MOŽE DOVESTI DO LOMLJENJA ZUBA?
Izvor: Blic, 21.Okt.2020
Američki stomatolog Temi Čen tvrdi da je za šest nedelja imao više pacijenata sa polomljenim zubima nego za šest godina i da je glavni uzrok stres usled pandemije.