EFEKTI UKIDANJA PROHIBICIJE Alkohol noću kupuju samo pred praznik

Izvor: Blic, 15.Mar.2016, 18:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EFEKTI UKIDANJA PROHIBICIJE Alkohol noću kupuju samo pred praznik

Nešto više od dva meseca otkako je ukinuta prohibicija trgovci kažu da promet alkoholnih pića nije znatno promenjen. Posle 22 sata alkohol kupuju samo pred slavlja.

Iako je alkohol postao dostupan u svako doba dana, radnici u maloprodajnim radnjama kažu da to na porast profita nije značajnije uticalo.

I trgovci i kupci su složni u jednom: da se mora pooštriti kontrola prodaja alkohola maloletnim osobama.

- Alkohol kod nas uglavnom kupuju ljudi iz komšiluka >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kojima nije bitno koliko je sati. Prodaje se kao i ranije - naglašava prodavačica u jednoj radnji.

Međutim, postoje i oni prodajni objekti koji, uprkos ukidanju prohibicije, alkohol ne prodaju posle 22 sata.

- Bez obzira na ukidanje prohibicije, politika naše firme je da alkohol ne prodajemo posle određenog vremena, a maloletnicima nipošto - rekla je radnica Agneš.

U kompaniji "Deleze" ističu da su kupci dobro reagovali na ovu promenu.

- Zasad nismo primetili ukupan rast prodaje alkoholnih pića, ali se vreme kupovine preraspodelilo. Zanimljivo je da pred velike događaje, poput slava, kupci koji žele da izbegnu velike dnevne gužve ne mogu da pazare sve neophodne proizvode samo jednim odlaskom u prodavnicu. Verujemo da će zapravo oni, kao i potrošači koji vole da kupuju noću osetiti najveći benefit ove promene - objasnili su za „Blic“ u ovoj kompaniji.

Kupci tvrde da se situacija nije značajno promenila jer radnje uglavnom i rade do 22 sata, mada ima i onih koji kažu da su sada mirniji.

Kontrola prodaje alkohola maloletnicima - nepromenjena

- Tržišna inspekcija i turistička inspekcija kao i uvek obavljaju kontrolu zabrane prodaje alkohola maloletnicima što je propisano čl. 24 Zakona o zaštiti potrošača. U slučaju da se zatekne trgovac da maloletniku prodaje ili poklanja alkoholna pića, uključujući i pivo, tržišni inspektor će protiv trgovca podneti zahtev za pokretanje prekršajnog postupka gde nadležni sud može izreći kaznu u novčanom iznosu od 50.000 do 2.000.000 dinara - objasnio je za „Blic“ Goran Macura, načelnik Odeljenja za opšti nadzor u Sektoru tržišne inspekcije

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.