Redak Apple kompjuter prodat za 375.000 dolara

Izvor: Mondo, 27.Sep.2018, 22:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Redak Apple kompjuter prodat za 375.000 dolara

Apple 1, prvi model te kompanije i legenda informatike, prodat je na aukciji u SAD za 375.000 dolara.

Stiv Voznijak, sa Stivom Džobsom suosnivač Apple kompanije, sam je u njihovim počecima napravio, kako legenda kaže u Džobsovoj garaži, samo 200 primeraka Apple 1 mašine tokom deset meseci 1976. i 1977, navela je aukcijska kuća “RR Auctions“.

Pročitajte i ovo: Osuđen >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << klinac koji je hakovao Apple

Prodavan za 666.66 dolara u informatičkoj prodavnici “Bite Shop“ u Silikonskoj dolini, Apple je bio među prvim modelima personalnih kompjutera, koji su kupcima dolazili sastavljeni. Aukcijska kuća je saopštila da je prodati kompjuter prethodno restauriran i vraćen u originalno stanje, s monitorom, matičnom pločom, kasetofonom, kablovima, tastaturom i drugim komponentama.

Pročitajte i ovo: Apple osnivački ugovor prodat za 1.6 miliona evra!

Navedeno je da posle restauracije kompjuter radio savršeno i da je sistem "bez problema prošao osmočasovno testiranje". Iako je postigao visoku cenu, taj primerak Apple 1 kompjutera nije ni prišao rekordu od 905.000 dolara, za koliko je prodat jedan primerak 2014. u Njujorku.

Procene su da još uvek postoji 63 primerka prvog kompjutera kompanije iz San Feanciska, od čega je samo deo i dalje funkcionalan.

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.