Lansirane prve dnevne iPad novine

Izvor: B92, 03.Feb.2011, 16:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lansirane prve dnevne iPad novine

Apple i News Corp. medijskog magnata Ruperta Merdoka pokrenuli su „Dejli” (The Daily), prve dnevne novine kreirane isključivo za iPad.

„Bez papira, bez rotacionih mašina, bez kamiona”. Ovim rečima Ruperta Merdoka (Rupert Murdoch) svet novinarstva je okrenuo novu virtuelnu stranicu pokrenuvši iPad publikaciju osmišljenu da revitalizuje ovu posrćuću industriju.

Gospodin Merdok i izvršni direktor „Epla" Edi Kju (Eddie Cue) organizovali >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << su juče (2.2) prezentaciju u njujorškom muzeju Gugenhajm. „Dejli" će biti kokmbinacija pisanih članaka i video zapisa i prodavaće se samo preko pretplate po sedmičnoj ceni od 99 centi i godišnjoj od 39,99 dolara.

Tu će biti i panoramskih fotografija (od 360 stepeni), grafičkih prikaza osetljivih na dodir i „drugih inovacija koje su nezamislive u štampanim i TV medijima”, kazao je Merdok u i-mejlu poslatom svim zaposlenima.

„Posebno sam ponosan što smo sve ovo izgradili na višedecenijskom zaveštanju izvrsnog novinarskog zanata koje je gajila kuća News Corporation”. Nazvavši iPad „neverovatnom novom platformom” Merdok je rekao da će ovaj uređaj omogućiti novinarima „da iznova izmaštaju svoju veštinu”.

Merdok je navodno okupio ekipu od oko stotinu autora, urednika i producenata koje je „vrbovao” iz velikih medijskih kuća poput „Njujorkera”, „Los Anđeles tajmsa”, „Vol strit džernala” i Ej-Bi-Si njuza. Redakcije će se nalaziti u Njujorku i Los Anđelesu.

Jedna od najvećih prednosti „Dejlija”, kazao je Kju, biće mogućnost da se aplikacija prilagodi lokalnim ukusima. „Ne morate da živite u Viskonsinu da bi u vašim iPad novinama 'domaći’ tim bio Green Bay Packers”.

Ova vrsta prilagodljivosti će uticati i na formu pripovedanja tj. saopštavanja vesti. „Raznolikost iPada nam dozvoljava da odaberemo u kom će mediju biti najbolje da se prenese neka vest”.

Projekat je koštao 30 miliona dolara, a troškovi njegovog funkcionisanja iznose 500.000 dolara sedmično. Merdokov cilj je da proda više miliona aplikacija.

Prema nedavnom izveštaju Novinskog udruženja Amerike, nivo tradicionalnog oglašavanaj u štampanim medijima je od 2005. opao skoro za polovinu. Ali sa ovako raznovrsnim platformama i čvrstim modelom pretplate, Merdok je uveren da će iPad vratiti profit u žurnalizam.

Svakog jutra čitaocima će „Dejli” biti isporučen na njihov iPad, kazao je jedan od urednika Džesi Anđelo (Jesse Angelo), dodajući da će oni imati i ograničenu mogućnost najnovijih vesti tokom čitavog dana.

Na stotinak strana biće pokrivene teme iz oblasti politike, sporta, umetnosti, života i sveta poznatih, postojaće rubrika otvorena za polemike i razmenu mišljenja, kao i lokalizovane vremenske prognoze i igrice poput sudokua i ukrštenih reči.

Svako izdanje će imati i mali video prilog sa pregledom glavnih vesti za taj dan.

Aplikaciju će pratiti i vebsajt www.thedaily.com na kojoj će biti oko deset odsto sadržaja „Dejlija”.

Prvo izdanje je fokusirano na političku krizu u Egiptu.
Pogledaj vesti o: Apple

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.