Novo zanimanje rendžeri

Izvor: Blic, 19.Maj.2009, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novo zanimanje rendžeri

SUBOTICA, SOMBOR, SREMSKA MITROVICA, KIKINDA, INĐIJA, APATIN - Većina učenika koji su završili osmi razred osnovne škole počela je da pohađa pripremne časove, najčešće iz matematike, srpskog i stranih jezika. Dosta njih traga za novim obrazovnim profilima i smerovima koji će im omogućiti najbrže zaposlenje.

U subotičkim srednjim školama nude nova zanimanja - turistički tehničar, tehničar za reciklažu, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << vinogradar-vinar i modni krojač. Smer modni krojač će po prvi put upisati učenike i u Somboru, dok će u Sremskoj Mitrovici novi profili biti rendžer-nadzornik parka, šivači i tapetari. U Kikindi je prvi put ponuđena mogućnost četvorogodišnjeg obrazovanja za laboratorijskog medicinskog tehničara, a u Apatinu za brodograđevinskog tehničara.

- U Ekonomskoj školi "Bosa Miličević" u Subotici novi obrazovni profil je turistički tehničar, a biće upisana 24 učenika - kaže Danica Pešikan, prosvetni savetnik i predsednik Okružne upisne komisije.

Novina je i profil za stolara u Srednjoj politehničkoj školi, dok će u Hemijsko-tehnološkoj školi biti tri nova profila - tehničar za reciklažu, vinogradar-vinar i modni krojač. U Srednjoj tehničkoj školi novi obrazovni profil je tehničar mehatronike.

Somborski osmaci imaju na raspolaganju zanimanja ekonomske, poljoprivredne i teksitlne struke, zanimanja iz oblasti usluga, kao i Gimnaziju, medicinsku i tehničku školu koja upisuje razrede i na mađarskom jeziku. U Srednjoj školi "Sveti Sava" biće otvoren smer modni krojač.

- Privreda traži nešto sasvim drugo, investitori kao ''Eurocajt'' i ''Boksmark'' imaju potrebu za šivačima i tapetarima automobilskih sedišta, pa mi školujemo učenike za ta zanimanja. Imamo i profil rendžer-nadzornik parka - kaže Nebojša Ognjenović, direktor Šumarsko-prehrambeno-hemijske škole u Sremskoj Mitrovici.

Ognjenović najavljuje potpisivanje ugovora sa ''Drvnim kombinatom'' iz Sremske Mitrovice o stipendiranju 24 učenika na smeru tehnolog primarne obrade drveta, kao i sa ''Srem hrastom'' iz Šida. Najviše učenika u Kikindi i ove godine će upisati Tehničku školu, čak 300, na zanimanja za elektrotehničara, mašinske i saobraćajne struke.

Veliko interesovanje vlada za četvorogodišnje smerove kao što su elektrotehničar računara, elektrotehničar elektronike i elektrotehničar komunikacija. Radonja Božović, direktor Tehničke škole, kaže da se veliki broj kandidata prijavljuje i za školovanje za elektromehaničara za termičke i rashladne uređaje, kao i auto-električare.

Srednja stručna škola "Miloš Crnjanski" ove godine prvi put upisaće 20 učenika za smer laboratorijski medicinski tehničar pošto za laborante postoji interesovanje Zdravstvenog centra u Kikindi.

- Ekonomsko-trgovinska škola upisaće prvi put đake za smerove turistički tehničar i službenici u osiguranju, sa po 24 kandidata - kaže Ilinka Đuran, direktorka ove škole.

Tri srednje škole u Inđiji planiraju da upišu 570 učenika, a najviše novina u Apatinu nudi Tehnička škola koja ove godine otvara tri nova smera, za brodograđevinskog tehničara, brodomontera i brodobravara.

Da li ste odlučili koju srednju školu ćete upisati?

STEFAN KOJIĆ


Subotica

U martu sam polagao prijemni ispit u srpskoj Gimnaziji "Nikola Tesla" u Budimpešti i položio. Sada nemam obaveza.

MAJA JEREMIĆ

Subotica

Želim da upišem Medicinsku školu. Idem na privatne časove iz matematike koje plaćam 300 dinara po času.

MILICA PRODAN

Sombor

Želim da upišem smer modelar odeće u školi "Sveti Sava". Porodica je želela da upišem smer za frizere.

SLAVICA KEREZOVIĆ

Sombor

Razmišljam između društvenog smera gimnazije i trgovačkog u ekonomskoj. Studiraću na Pedagoškom fakultetu.

OSTOJA ILIĆ

Sremska Mitrovica

U dilemi sam između tehničke škole ''Nikola Tesla'', i Vazduhoplovne škole u Beogradu.

JELENA STEPANOVIĆ

Sremska Mitrovica

Spremam se za upis na društveno-jezički smer u ''Mitrovačkoj gimnaziji''. Posle ću na Filološki fakultet.

DUNJA FUNDUK

Sremska Mitrovica

Volim psihologiju što ću kasnije i studirati na Filozofskom fakultetu, pa je moj izbor ''Mitrovačka gimnazija''.

DUŠAN KOSTIĆ

Sremska Mitrovica

Prirodne nauke mi najbolje idu i to fizika i matematika. Upisaću prirodno-matematički smer u ''Mitrovačkoj gimnaziji''.

LUKA OPAČIĆ

Sremska Mitrovica

Obožavam jezike pa ću upisati društveno-jezički smer u ''Mitrovačkoj gimnaziji''. Studiraću španski i engleski jezik.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.