
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 21.Sep.2024, 09:51
Dunav raste na ulazu u Srbiju – vodostaj u Novom Sadu 386 cm, tendencija porasta u naredna četiri dana
Vodostaj Dunava ubrzano raste na delu toka kroz Srbiju. Najugroženija su vikend naselja kod Bezdana i Apatina. Za poplavni talas se sprema i Novi Sad, ali se ne očekuje da će Dunav dostići granicu vanredne odbrane od poplava. Hidrolog Dejan Vladiković rekao je za RTS da se vrh talasa na ulazu u Srbiju očekuje 25. septembra i da će trajati od sedam do deset dana, ali da će biti oko 60 centimetara niži u odnosu na 2013. godinu.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
Hidrolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Dejan Vladiković rekao je za RTS da se očekuje da vrh talasa kod Bezdana bude 25. septembra, kod Novog Sada dva dana kasnije, a kod Zemuna, Beograda i Pančeva oko 28. septembra.
"Ovaj talas je jako sličan onome na Dunavu koji je bio 2013. godine u junu mesecu. Kod Budimpešte mi vidimo da je danas vrh talasa, to se potpuno poklapa sa podacima koje mi imamo i on je negde za 60 santimetara niži od onoga što je bilo u junu. Mi očekujemo kod Bezdana da bi on bio za 75 santimetara pri vrhu talasa niži nego što je to bilo u junu 2013. godine", rekao je Vladiković.
Dodao je da će talas trajati nešto duže, kako zbog same prirode talasa, tako i zbog topljenja snega na Alpima.
"Nećemo imati strelovit pad nakon vrha talasa, nego će to potrajati narednih sedam do deset dana. Neće prevazići granicu vanredne odbrane od poplava, što je pozitivno i što je odlična okolnost", istakao je Vladiković.
Naveo je da postoje kritična mesta u inundacionom području, ali da nadležni preduzimaju mere za sprečavanje većih posledica.
Vladiković je istakao da, zbog rada hidroelektrane na Đerdapu i ispuštanja vode, vodostaj nizvodno od Slankamena neće dostići ni granicu redovne odbrane od poplava.
Napomenuo je da je reč o izuzetno retkom događaju i da je u ovom periodu uobičajen nizak vodostaj, a da je ciklon krenuo iznad Đenove i da je zbog visoke temperature mora nastala velika količina vlage, zbog čega je uz hladan vazduh sa severa nastao ciklon.
Vodostaj Dunava u Novom Sadu 386 cm, tendencija porasta u naredna četiri dana
Prema najnovijim podacima RHMZ-a, vodostaj Dunava u Novom Sadu je 386 centimetara, a Igor Kolaković iz Voda Vojvodine izjavio je za Tanjug da nije bilo značajnih promena u prethodna tri dana kako u Srbiji, tako i u prognozama koje stižu iz Mađarske.
Mađarska je ustalila svoju prognozu. Vanrednu odbranu očekujemo u Bezdanu i Apatinu, možda Bogojevu, a Bačka Palanka i Novi Sad do granice proglašenja vanredne odbrane, rekao je Kolaković.
On je dodao i da postoji tendencija porasta Dunava u naredna četiri dana.
Redovna odbrana podrazumeva dnevno dežurstvo i pojačan obilazak terena, a vanredna odbrana podrazumeva celodnevno dežurstvo, znači i noćno, pojačane obilaske nasipa i raspoređivanje opreme po samom terenu, naveo je Kolaković.
Granica redovne odbrane u Novom Sadu je 450 centimetara i očekuje se da će Novi Sad sutra ući u tu zonu, a vodostaj ne bi trebalo da poraste do granice vanredne odbrane, odnosno 700 centimetara.
U Novom Sadu su u toku nedelje održani sastanci sa predsednicima vojvođanskih opština posvećeni tome kako reagovati na posledice ciklona Boris koji je centralnoj Evropi doneo obilne padavine i poplave, a prema rečima vlasnice jedne od vikendica na Ribarcu, Nevene Prtine, u samom gradu problem obično imaju samo oni čije su vikendice u nebranjenom području poput Ribarskog ostrva ili Kamenjara.
Pripremim se tako što iz podruma sve sklonim da ne bi plivalo. Zasad nisam morala da sklanjam prizemlje, osim 2002., kad je bilo vode do kuhinje. Ovih godina sva sreća nije ušlo u kućicu, nadam se da neće ni sada, kaže Prtina.
Vodeni talas će biti produžen zbog otapanja snega na Alpima, ali kako je u Vojvodini bila suša, padavine iz Evrope neće doneti i slike sa kakvim su se suočavale Češka, Slovačka i Austrija, poručili su ranije u toku nedelje iz Voda Vojvodine.
Todorović: Srbiji ne prete poplave, građani nemaju razloga za brigu
Meteorolog Nedeljko Todorović izjavio je danas da Srbiji ne prete poplave i da građani nemaju razloga za brigu.
"Poplavni talas se razvlači i opada, rast vodostaja biće vidljiv isključivo kod Bezdana. Kratko i jasno, stanovnici Srbije nemaju razloga za brigu", rekao je on za Tanjug.
Prema rečima Todorovića, rizik od poplava je veći kod gradova i naseljenih mesta koja se nalaze u blizini reka, odnosno na njihovom priobalju.
Todorović je rekao da je Bezdan najuzvodnija tačka u Srbiji, na samoj granici sa Mađarskom, pa je samim tim uvek "na udaru".
"Voda je u Bezdanu trebalo da poraste četiri do pet metara pre poplava u Mađarskoj, a u Beogradu će da poraste možda za metar, metar i po. Nizvodno kod Smedereva možda i pola metra", kaže Todorović.
Nivo Dunava kod Apatina i Bezdana prevazišao je granicu redovne odbrane od poplava, na šta je RHMZ upozorio pre nekoliko dana, ali prema Todorovićevim rečima, Srbiji ne prete poplave.
On je naveo da, iako su Poljska i Nemačka na udaru bujičnih poplava, u Srbiji se, u ovom slučaju, ne očekuju takvi scenariji i dodao da je važno da Sava i Dunav nisu u riziku od izlivanja.
"Sava i Dunav imaju dobre nasipe. Kod nas je problem u manjim rekama, da ne kažem potocima koji preko leta presuše, pa se uz veliku količinu padavina izliju i poplave okolinu i objekte", ukazao je Todorović.
On je naveo da su februar i mart bili sušni, ali da su maj i jun bili izuzetno kišoviti, odnosno da je u tim mesecima pala veća količina padavina od mesečnog proseka.
Govoreći o vremenskim prilikama u narednom periodu, Todorović je rekao da se u Srbiji do kraja septembra očekuje prijatno, toplo i umereno vreme sa maksimalnim temperaturama od 21 do 25, u ponedeljak i utorak do 28 stepeni.
Mala količina padavina lokalno se očekuje u poslednjim danima septembra.
Kapetan rečne plovidbe Vladica Zdravković ističe da je Srbija spremna za odbranu od poplava.
"Ne želeći da izazivam paniku kod ljudi, mogu da kažem da je Sektor za vanredne situacije spreman i da je rečna policija spremila timove za spasavanje. Radilo se i na obuci kadrova, školovao sam više od 270 ljudi za upravljanje čamcima", rekao je on za Tanjug.
Apelovao je na vlasnike plutajućih objekata, splavova, čamaca da obrate pažnju, pojačaju vezove i bolje vežu svoja plovila.
"To je naša preporuka, molba građanima da obrate pažnju i povedu više računa o svojim plovilima", naveo je Zdravković.
Budimpešta očekuje vrh poplavnog talasa
U Budimpešti se vrh poplavnog talasa očekuje danas, javlja reporter RTS-a.
Kod zgrade mađarskog parlamenta, voda se popela za još jedan stepenik, odnosno za oko 40 centimetara u odnosu na prethodna 24 časa.
Poplava će biti prvi test za gvozdene brane koje su sagrađene kako bi se zaštitila zgrada mađarskog parlamenta. Brane koje su visoke pet, a široke osam metara, testirali su vatrogasci, a sada je red došao na Dunav.
Gradske vlasti Budimpešte navode da nema razloga za brigu i da će, ako ne bude iznenađenja, biti zaštićeni i građani i infrastruktura.
Voda se izlila na ostrvu Margit i najnižim delovima grada. Neke linije gradskog prevoza su privremeno ukinute, a metro radi bez problema.
Dunav se izlio i u desetinama sela duž Dunava, zbog čega je Mađarska pošta najavila prevremenu isplatu penzija svim penzionerima.
Vodostaj raste kod Bezdana i Apatina, najkritičnije u vikend naseljima
Dunav je kod Bezdana u porastu, a najkritičnije je u vikend naselju Baračka, a kritično je i u vikend naselju Vagoni kod Apatina, javlja reporter RTS-a.
Žitelji tih naselja navode da se očekuje da poplave budu slične onima iz 2013. godine, a da je moguće da će voda stići i do gornjih spratova kuća.
Vodostaj je u porastu do srede, nakon čega se očekuje opadanje vode.
U Italiji je najteža situacija zbog posledice udara ciklona Boris na severu zemlje. U pokrajini Emilija Romanja evakuisano je više od hiljadu ljudi, a traje potraga za nestalima.
Uspostavljena su privremena skloništa u školama za sve koji ne mogu da se vrate kućama. Ta pokrajina je i u maju prošle godine bila pogođena velikim poplavama.
U Poljskoj je uzbuna proširena na 49 hidroloških stanica u basenu reke Odre i na jednu u basenu Vistule, dok su upozorenja trećeg stepena zbog rizika od poplava izdata za još četiri regiona i važiće naredna tri dana. Meteorolozi apeluju na Poljake da budu pripravni jer će opasna situacija biti i narednih dana.
Vrh poplavnog talasa na Dunavu stiže u Budimpeštu, a na ulazu u Srbiju se očekuje 25. septembra.
Pogledaj vesti o: Poplave
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
POPLAVNI TALAS STIŽE U SRBIJU! Hidrolog najavio tačne datume kada će i gde biti najgore: Trajaće znatno duže, ali ima i JEDNA DOBRA VEST
Izvor: Blic, 21.Sep.2024
Vodostaj Dunava na delu toka kroz Srbiju beleži ubrzan rast, što izaziva zabrinutost među stanovništvom i nadležnim službama. Najugroženija područja su vikend naselja kod Bezdana i Apatina, gde se preduzimaju sve potrebne mere kako bi se sprečile potencijalne štete usled poplava. Za poplavni...
DUNAV UBRZANO RASTE, POPLAVNI TALAS SE PRIBLIŽAVA Zna se kad će stići do Novog Sada i Beograda, a evo koja mesta su NAJUGROŽENIJA
Izvor: SrbijaDanas.com, 21.Sep.2024
Vodostaj Dunava ubrzano raste na delu toka kroz Srbiju.