Zaštitite podatke na vašem mobilnom uređaju

Izvor: ZaštitaPodataka.com, 14.Jan.2015, 18:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zaštitite podatke na vašem mobilnom uređaju

Većina korisnika ne razmišlja na temu šta se dešava kada im neko ukrade telefon, dok se ta situacija ne desi. Sa jedne strane, to je i opravdano. Uglavnom su to skuplji android ili iOS uređaji, za koje su skupljali pare ili ih još uvek otplaćuju pa ih paze, što bi naš narod rekao – kao oči u glavi.

Ali šta se dešava ako ga neko ukrade? Kako da zaštitite podatke na vašem mobilnom uređaju u slučaju krađe ili gubitka? Najmanji problem su vam slike koje imate >> Pročitaj celu vest na sajtu ZaštitaPodataka.com << na telefonu. Moderni uređaji su povezani sa svim društvenim mrežama, koristite usluge svoje banke preko aplikacije na telefonu, tu su vam privatni i poslovni e-mail-ovi, Viber, WhatsApp, Hangouts, Messanger, SMS itd… To je ono što je odmah vidljivo.

Sledeće su vaše GPS koordinate, lokacije koje ste posećivali, navigacija, broj registracije dok ste plaćali parking, šifre koje ste kucali za razne sajtove ili usluge, kreditne kartice koje ste koristili… Ukratko, može da se izvuče kompletna istorija vašeg kretanja i ponašanja,  npr. u poslednjih godinu dana. Da li smo vam privukli pažnju?

Oni malo svesniji, imaju ideju da mogu biti komprovitovani ili da im je narušena privatnost ako neko dođe u posed njihovog telefona pa se štite tako što stavljaju screen lock, da li u obliku pin koda, ili sve popularnijeg obrasca za otključavanje. Mada je i kod njih to najčešće socijalni momenat – ne žele da im prijatelji ili partner “kopaju” po telefonu ili vide nešto što ne treba da vide…

Naravno, jasno je da se, samim tim što ste aktivni na socijalnim mrežama, svesno odričete jednog dela privatnosti, odnosno, puštate javnost u jedan deo svoje privatnosti, koju želite da podelite. Dobra vest je sigurno da, onaj ko vam ukrade telefon verovatno ga je ukrao da bi ga prodao, a ne da bi “rudario” po vašem životu. Ipak, posle objašnjenja šta sve može da se nađe u vašem telefonu, nije pitanje da li ste paranoični, nego da li ste dovoljno paranoični?

Evo šta možete da uradite da zaštitite podatke na vašem mobilnom uređaju ako vam je to u interesu:

1. Zapišite negde IMEI (International Mobile Equipment Identity – Međunarodna identifikacija mobilnog uređaja) vašeg uređaja. Iako ga mobilni provajderi imaju, sve što će oni uraditi jeste da deaktiviraju vašu SIM karticu, kako bi zaštitili vaš račun, a i sebe od prevelike potrošnje. Dostaviće koordinate policiji tek na njihov zahtev, odnosno neće vama reći gde je vaš telefon. Tako da, kada prijavljujete krađu, zgodno je da odmah imate broj telefona da date policiji. Drugi razlog je što postoje sajtovi na kojima možete da registrujete vaš telefon, uključujući i sajtove proizvođača telefona, i da daljinski uradite fabrički reset telefona. To vam neće vratiti telefon, ali će svakako značajno smanjiti količinu informacija koju lopov može o vama da sazna. Imajte na umu da neće obrisati sve informacije.

2. Stavite gore pomenuti PIN ili obrasac, ali sa druge strane većina lopova će onda sama obrisati sve sa vašeg telefona, kako bi imala ispravan uređaj za prodaju.

3. Pazite se čija je besplatna Wi-Fi mreža koju koristite. Razmislite zašto je tu. Da li je kafić ili je park? Kao usluga korisniku? To je jako lepo sa jedne strane, ali sa druge, na otvorenim mrežama nikada ne znate ko prisluškuje. Seli ste na stolicu i krenuli da koristite Wi-Fi, prijavljujete se na aplikaciju vaše banke, unosite PIN, i izvršavate transakciju. Sve te informacije se šalju serveru u vašoj banci. Na putu od vas do njih, informacije su u “u vazduhu”, na tacni…

4. Obratite pažnju koje permise traži aplikacija koju instalirate. Ko je pravio aplikaciju i sa kojom namerom? Da li je baš potrebno da aplikacija za prenos tekstualnih poruka, ima pristup mikrofonu, kameri i vašoj trenutnoj lokaciji?

5. Pazite na koje web linkove “klikćete” ili koje bar kodove skenirate. I jedno i drugo mogu da pošalju maliciozni kod vašem uređaju i da dobiju zauzvrat informacije sa vašeg telefona.

6. Punjenje mobilnog uređaja na tuđem računaru. Dok je uređaj priključen na USB port, ista konekcija se koristi za punjenje telefona i prenos podataka. Ne morate da budete svesni, niti bilo šta mora da se vidi na ekranu uređaja da bi se prenosili podaci između njih.

7. Uvek updejtujte softver svog telefona. Svaki novi update skoro uvek ukljuje zakrpe za sigurnosne rupe koje su pronađene.

8. Imete opciju da enkriuptujete sve podatke koji su na mobilnom uređaju, kao jednu od sistemskih opcija.

9. Koristite neku od aplikacija koja služi za dodatnu zaštitu podataka na telefonu, ili u okviru antivirusnog programa na mobilnom telefonu, ili samostalna aplikacija.

10. Uvek bekapujte podatke. Ako se desi da vam ukradu telefon, imaćete sve informacije da stavite u sledeći uređaj.
Pogledaj vesti o: Android

Nastavak na ZaštitaPodataka.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta ZaštitaPodataka.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta ZaštitaPodataka.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.