Najbolje aplikacije za zaštitu podataka na Android uređajima

Izvor: ZaštitaPodataka.com, 01.Dec.2015, 14:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najbolje aplikacije za zaštitu podataka na Android uređajima

Navikli smo da naši podaci budu ugroženi zbog određenih virusa, koje skinemo zajedno sa nekim fajlom, kliknemo pogrešno ili prosto odreagujemo na linkove koje bi trebalo ignorisati. Međutim, era Android telefona sobom je donela i mnoge neproverene aplikacije, kojima se na veoma lak način pristupa svim našim podacima. A to nisu samo fotografije i imenik. Povezani smo sa društvenim mrežama, koristimo mejlove, bankarske usluge, >> Pročitaj celu vest na sajtu ZaštitaPodataka.com << GPS koordinate i još mnogo toga. Praktično, naš život je na našem Android uređaju. U tome leži odgovor zbog čega vam je potrebna neka od aplikacija za zaštitu podataka.

Jedan od vidova zaštite koji možete da pronađete i da aktivirate na novim telefonima sa Android OS-om (kao što su Samsung Galaxy S6 – Mobile Shop , HTC M8, LG G4,..), je “daljinsko zaključavanje”. Putem portala se registrujete i unesete podatke, a ukoliko dođete u situaciju da vam je telefon nestao, putem istog protala automatski zaključavate telefon i jedina opcija na ekranu je pozvati broj koji ste vi zahtevali.

Kako podaci postaju ugroženi?

Koliko puta ste do sada instalirali neku aplikaciju i pri tom samo prihvatali sve što zahteva, bez čitanja? Upravo to može da ugrozi vaše podatke. One često zahtevaju pristup imeniku ili kameri. Ukoliko su neproverene, vaši podaci lako mogu da dospeju u ruke onih kojima nisu namenjeni. Kada koristite besplatnu Wi-Fi mrežu, verovatno ni ne slutite da je moguće da dođe do zloupotrebe podataka, dok informacije koje u tom trenutku delite ne dođu do onoga kome su namenjene. Isto se dešava i ukoliko punite telefon na nekom nepoznatom računaru. Ne mora da vam bude vidljivo, ali podaci mogu da se prenose.

Kako da se zaštitite?

Možda se čini naivnim, ali zaključavanje ekrana kodom uopšte nije loša ideja, za početak. To se posebno odnosi na situaciju da vam telefon nestane. Ipak, da biste ga pronašli potrebni su vam pomagači, u vidu aplikacija koje će vam to omogućiti.

Jedna od njih je Lookout Security and Antivirus. Osim što će vas štititi od virusa i malware programa, koji štete vašem uređaju, pomoći će vam da na Google mapi locirate svoj telefon, kao i da uradite bekap svih vaših podataka. Ovo je jedan od prvih antivirusa koji su se pojavili na Android prodavnicama, ali se svakodnevno usavršava. Prednost joj je to što štedi bateriju.

Druga je TrustGo Mobile Security. Ova aplikacija je krajem 2011. godine bil najpopularnija, sa udelom većim od 50% na tržištu. Njena prednost je u tome što skenira aplikaciju i poredi je sa stotinama drugih. Na taj način, pronalazi onu koja je najbezbednija. Takođe omogućuje bekapovanje podataka, sigurno surfovanje netom i potragu za ukradenim telefonom.

Proleće je ove godine donelo nešto novo iz Kaspersky laboratorije. Phound je aplikacija koja omogućava daljinsku kontrolu uređaja i podataka na njemu, preko My Kaspersky portala. Moguća je potraga za izgubljenim telefonom, kao i blokiranje njegove upotrebe. Prednost ovoga je i daljinsko izdavanje kontrole fotografisanja okoline ili ostavljanja poruke na ekranu. Moguća je i aktivacija određenog zvuka, kao i brisanje svih podataka.

Izvor: Mobilnishop

Nastavak na ZaštitaPodataka.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta ZaštitaPodataka.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta ZaštitaPodataka.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.