Izvor: Blic, 11.Jun.2009, 04:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Deril Hana: Sirena, android i – borac za zaštitu okoline
Sirena, android, jednooki ubica... Deril Hana poznata je javnosti po svojim sjajno odigranim ulogama. Međutim, ona je kao borac za zaštitu okoline privukla još veću pažnju, piše "Gardijan".
Pre dve nedelje, Hana je napisala na svom veb-sajtu (www.dhlovelife.com) o dva kondora koja su ubijena u Big Suru i ponudila 30.000 dolara nagrade za pronalazak onog ko ih je ubio. Nakon toga, kontaktirali su je predstavnici >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << "Šoutajma" i ona je prihvatila njihovu ponudu da učestvuje u dokumentarnom filmu o ugroženim vrstama.
Hana (48) i dalje izgleda sjajno, kao i kad ju je svet prvi put video na velikom ekranu, u filmovima iz osamdesetih godina, poput "Blade Runner", "Splash", "Roxanne", "Wall Street" i "Steel Magnolias". Ona se i dalje bavi glumom, ali je trenutno njena glavna okupacija da bude "dobra vila biosfere".
Hana živi između Kalifornije i Kolorada na sopstvenim izvorima vode i električne energije. Njena kuća ima solarne ploče, a njen automobil se kreće na iskorišćenu mast iz restorana brze hrane.
Ona sama uzgaja svoju hranu, a ono što ne može da pojede prodaje na pijaci. Glumica takođe uzgaja pčele i pravi med, ona plete i prodaje vigvame na svom sajtu. Nosi reciklovani nakit, napravljen od praznih puščanih čahura. Hana ima više od 20 životinja – konja, kokošaka, pasa, krava i peruanskih lama – spasenih nakon što ih je neko odbacio. Upravo je usvojila dva psa iz azila, iako uglavnom "kupi" lutalice.
Ona, prosto, voli našu planetu i veoma je posvećena njenom očuvanju.
"Kada ljudi pričaju o reinkarnaciji uvek pomislim da, ako tako nešto postoji, ovo je definitivno moj prvi život jer se uvek oduševljavam svime. Zadivljena sam i time kako grozni možemo da budemo jedni prema drugima i svim ostalim živim bićima, kao i (svetskim) čudesima i lepotom. Ne mogu da verujem da ljudi ulažu toliko mnogo energije i izvora u odlazak na Mars, kad sve o čemu smo ikad mogli da sanjamo imamo na ovoj planeti, samo kad bi se brinuli o njoj. Šta imaju na Marsu? Tamo čak nema ni kiseonika," rekla je Hana u intervjuu za "Gardijan".
"Mnogi me pitaju: 'Šta si ti? Borac za zaštitu okoline? Humanitarac?' Oni hoće da vas strpaju u jednu kutijicu, ne razumeju ukoliko se ne radi samo o jednoj stvari, dok ne kažete: 'Ja se borim za sve cipele da budu veganske'. Ja tako ne mogu da radim, sve je povezano. To je izazov za mene, da pomognem ljudima da shvate da sve što rade, ili ne rade, ima svoj efekat".
Hana je odrasla u Čikagu. Otac je napustio porodicu i njena majka se nakon toga udala za milionera Džerolda Vekslera. Ima šestoro sestara i jednog brata, kao i 33 nećakinja i nećaka.
"Oni su dali svoj deo za krizu prenaseljenosti", našalila se glumica.
Veksler, koji je preminuo pre deset godina, zvanično ju je usvojio i ona govori o njemu kao o ocu. On je bio uplašen za živote svoje dece i Hana je išla u školu sa telohraniteljima.
"Odrastajući u gradu uvek sam se osećala da ništa nema smisla. Kao da sam vanzemaljac. Znala sam kako da se snađem u gradu, ali sam se uvek pitala: 'Šta je to?'"
Roditelji su je kao sedmogodišnju devojčicu poslali u kamp u prirodi u Koloradu, gde deca sama podižu šatore, kopaju jame za obavljanje nužde i vežu svoje konje.
"Tamo sam se osećala... ugodno", tvrdi Hana. "Osećala sam se samouvereno i smireno i stvari su imale više smisla".
Dan kad su teroristi napali Njujork, 11. septembar 2001, promenio je njen odnos prema prirodi, koji je do tada bio u sferi privatnog uživanja.
"Pre toga sam mislila da je najmoćnije što mogu da uradim da živim po svojim uverenjima. Nakon 11. septembra, videla sam (bivšeg američkog predsednika Džordža) Buša kako zbunjuje ljude i pretvara se da je to imalo veze sa Irakom. Izgledalo je kao da idemo u rat oko nafte, a ne protiv terorizma. Od tada ne koristim benzin, već godinama, i govorim ljudima da postoje druge opcije".
Hana je jednom bila i uhapšena, zbog pokušaja da spase farmu zajednice u južnom delu Los Anđelesa, a kaže da ju je sramota što se to dogodilo samo jednom.
"Nekad sam se žestoko trudila da me uhapse", kaže ona. "Ali nakon što su me uhapsili zbog pokušaja da zaštitim farmu, bilo me je sramota što nisam imala hrabrosti da se borim još žešće za svoja uverenja".








