Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 12.Jun.2015, 19:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Android pomagalo za zaljubljenike u prirodu
Android aplikacija "Zeleno-plava mapa" predstavlja obavezno pomagalo za sve zaljubljenike u prirodu, Srbiju, putovanja i avanturizam. Ova jedinstvena platforma, koju je razvio beogradski "Centar za unapređenje životne sredine", predstavljena je danas u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode.
Za aplikaciju "Zeleno-plava mapa" njeni tvorci sa pravom kažu da predstavlja "prirodu Srbije na dlanu".
"To je dakle aplikacija koja je eko-turistički alat, pre sve, koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << obrađuje pre svega zaštićena područja, ali i urbane zelene bisere. Dakle, područja koja imaju kapacitete za bavljenje turizmom zasnovanom na prirodi, i neke aktivnosti za posetioce koje mogu biti zanimljive, i koje su potpuno drugačije od onoga što možemo doživeti svaki dan u gradovima u kojima živimo", objašnjava Vladan Šćekić iz "Centra za unapređenje životne sredine".
Aplikacija za sada pokriva Beograd i veliki deo Vojvodine, ali se planira njeno proširenje na celu Srbiju u naredne dve do tri godine.
Velika prednost aplikacije jeste to što kada se jednom instalira, više ne zahteva pristup internetu, a prored srpskog jezika, pruža informacije i na engleskom.
Njeno pretraživanje obavlja se na tri načina: pomoću trenutne udaljenosti, pomoću mape i pomoću napredne i popularne tehnologije proširene stvarnosti.
Jednom kada preuzmete i aktivirate aplikaciju "Plavo zelena mapa", vrlo brzo možete da se uverite da fraza "prelepa priroda Srbije" nije samo fraza, a da je ovaj mobilni vodič, sa informacijama koje nudi, više od običnog vodiča.
Tvorci aplikacije ističu da se prilikom prikupljanja informacija o odredištima za nju nisu oslanjali samo na one dostupne na internetu, već su svaku lokaciju obilazili, fotografisali i dodatno izučavali i kroz razgovore sa lokalnim stanovništvom, sve to kako bi korisnicima i budućim turistima ponudili postojeće stanje, uključujući i informacije vezane za samo pripremanje putovanja.
"U samoj aplikaciji možete naći informacije i kojim svim aktivnostima možete da se bavite na lokaciji. Pa recimo, ukoliko se odlučite za pecanje – i kome da se obratite da biste dobili dozvolu da biste se uopšte bavili ribolovom, zatim da li postoje staze za pešačenje, za šetnju, za trčanje, da li postoji dodatna infrastruktura – zatim šta se dešava što se tiče ugostiteljske ponude, da li u blizini postoje restorani, hoteli, hosteli, apartmani, ili čarde u kojima možete da provedete vreme", kaže Ivana Jovčić iz "Centra za unapređenje životne sredine".
Povodom predstavljanja i promocije aplikacije "Zeleno-plava mapa", u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode najavljena je i izložba najboljih radova pristiglih na foto-konkurs "Zeleno-plavi svet", koji će biti izloženi od 15. do 25. juna na Pozorišnom trgu u Novom Sadu.
Pogledaj vesti o: Android
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
















