
Izvor: KreditniCentar.rs, 29.Nov.2012, 22:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Štrajkači neće dobijati ni plate?
Štrajk više neće biti alat kojim će nezadovoljni radnici moći da pritiskaju svoje poslodavce – ocenjuju, sindikalci Nacrt zakona o štrajku.Novi propis, koji će važiti od iduće godine, zaposlenima zabranjuje ”paradu” izvan radnih prostorija, a u nekim delatnostima je obustava rada sasvim zabranjena ili veoma ograničena.
Iako su razgovori o ovom zakonu u samoj završnici, još nema konsenzusa između partnera – države, sindikata i poslodavaca. A još nije dogovoreno >> Pročitaj celu vest na sajtu KreditniCentar.rs << ni da li bi radnici trebalo da budu plaćeni tokom bojkota ili bi im primanja bila ”zamrznuta”.
Sindikati smatraju da je ovaj nacrt rađen po direktivi Međunarodnog monetarnog fonda i da je veoma represivan.
“Odredba po kojoj zaposleni imaju mogućnost da izraze nezadovoljstvo svojim socijalno-ekonomskim položajem samo na svom radnom mestu obesmišljava instituciju štrajka. U vreme kada većina firmi ne radi i radnici traže zaostale zarade, oni moraju na ulice ili ispred Vlade da bi uopšte bili primećeni. A kada dođe neko zrelije vreme, onda ćemo pregovarati za stolom”, kaže Ljuban Žigmund iz Saveza samostalnih sindikata.
Poslodavcima, pak, prija da se štrajk ubuduće organizuje samo u krugu preduzeća, ali i oni traže pravo na obustavu.
“Uvođenje ”lokauta” podrazumeva da i poslodavci mogu da zatvore firmu dok traje štrajk, ukoliko procene da im preostali deo radnika nije dovoljan da nastave nesmetano sa poslovanjem” , kaže Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije.
A u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike cene da je ovaj nacrt zakona bolji od dosadašnjeg.
“Ovo ne znači da radnici ne mogu na ulice, ali to je onda već protest i u tom slučaju mora da bude organizovan u skladu sa Zakonom o okupljanju građana, odnosno prijavljen MUP”, objašnjava Zoran Martinović, državni sekretar.
Martinović dodaje i da će ubuduće štrajk moći da organizuje i policija, ali da je on apsolutno zabranjen za vojsku, BIA, državne službenike na položaju, Hitnu pomoć:
“Minimalan proces rada potreban je samo u delatnostima od opšteg interesa, odnosno na poslovima koji su važni za život i zdravlje stanovnika, kao što je, na primer, vodovod i energetika. A tehnološki minimum proizvodnje moraće da održe i zaposleni u preduzećima u kojima bi zaustavljanje procesa rada dovelo do nenadoknadivih gubitaka i štete, a to su hemijska i metalska industrija”.
Izvor: b92
Pogledaj vesti o: Štrajk
Nastavak na KreditniCentar.rs...
Za štrajkače ni plate
Izvor: B92, 30.Nov.2012, 08:46
Beograd -- Od 2013. nezadovoljstvo radnika moći će vrlo skromno da se iskaže. Zabranjene demonstracije po ulicama, a sporna je i zarada za vreme protesta, pišu "Novosti"...Štrajk više neće biti alat kojim će nezadovoljni radnici moći da pritiskaju svoje poslodavce - ocenjuju sindikalni predstavnici...