Izvor: B92, 18.Okt.2010, 09:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nema goriva zbog štrajkova
Pariz -- Taksisti u Francuskoj zabrinuti zbog nestašice goriva zbog štrajka naftnih rafinerija zbog reforme penzionog sistema.
Francuski sindikati su odlučili da 19. oktobra organizuju još jedan - peti celodnevni štrajk i ulične proteste, zbog zakona o reformi penzionog sistema, koji bi Senat trebalo da usvoji ovih dana.
Uprkos izjavama političara kako nestašice goriva u zemlji nema, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << redovi na francuskim benzinskim pumpama pokazuju drugačije.
"Nabavka goriva je izuzetno komplikovana. U danu moram da obiđem desetak pumpi i odvozam priličnu kilometražu dok natankujem rezervoar", kaže Erik, taksista u Marseju.
Zbog reforme penzionog sistema u štrajku je 12 francuskih rafinerija, dok je 10 potpuno obustavilo rad. U Marseju su u štrajku škole, javni prevoz, i gradska čistoća, a brodovi ne mogu da pristanu u luku.
Bojazni za letove sa pariskog aerodroma Šarl de Gol za sada nema, kako kaže francuski ministar saobraćaja Dominik Bisero.
Štrajkovi su počeli kada je vlada najavila uvođenje zakona o reformi penzionog sistema kojom je predviđeno podizanje starosne granice za odlazak u penziju sa sadašnjih 60 na 62 godine, kao i da isplata pune penzije počne tek kada penzioner napuni 67 godina.
Pogledaj vesti o: Pariz








