Fukušima nestabilna već tri meseca

Izvor: B92, 10.Jun.2011, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fukušima nestabilna već tri meseca

Tokio -- Tri meseca od kako su u Japanu razarajući zemljotres i cunami izazvali najtežu nuklearnu nesreću od Černobila situacija u nukleraki Fukušima nije pod kontrolom.

Ekipe energetskog koncerna "Tepko", koji je vlasnik teško oštećene nuklearke, daleko su od toga da drže stanje pod kontrolom i nadaju se da bi sredinom ovog meseca mogli da započnu važnu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dekontaminaciju vode, što je korak koji bi omogućio početak dugoročnijih radova oko uspostavljanja novog sistema hlađenja reaktora.

"Tepko" se nada da će moći da između oktobra i januara sve reaktore dovede u stanje "stabilnog hladnog isključenja", dok bi izmeštanje nuklearnog goriva iz nuklearke trajalo više godina.

Japanske vlasti su ove nedelje, kako prenose agencije, saopštile da je radijacija koja je puštena u vazduh u prvih šest dana bila 770.000 terabekerela, duplo više nego što se prvobitno procenjivalo, i da je došlo do topljenja jezgra u sva tri reaktora koja su bila u pogonu.

Zemljotres jačine devet stepeni i cunami visine 14 metara, koji su pogodili Japan 11. marta, naneli su teška oštećenja nuklearnom postrojenju u Fukušimi, gde je došlo do kvara na sistemu hlađenja reaktora, kao i ispadanja generatora na dizel.

Korišćenje vode iz mora za hlađenje reaktora stvorilo je više od 100.000 tona radioaktivnog otpada, a ispuštanje vode je dovelo do zagađenja mora u Pacifiku, što je izazvalo negodovanje susednih država. Visoka radijacija unutar zgrada u kojima su reaktori otežali i usporili su radove na popravci sistema za hlađenje.

Japan je ove nedelje započeo testiranje opreme za dekontaminaciju koju su dobili od francuskih i američkih kompanija, kako bi počeli čišćenje zagađene vode, kako bi mogla biti vraćena u reaktore i sprečilo se dalje izlivanje kontaminirane vode u more.

Prema poslednjim izveštajima IAEA, sveža voda se neprestano upumpava u reaktore 1, 2 i 3, gde su konačno stabilizovani temperatura i pritisak, kao i u skladište za korišćeno goriva u jedinicama 1,2, 3 i 4.

Ministar privrede Japana Banri Kaieda je, danas, upozorio, zbog isključenja brojnih nuklearnih elektrana u zemlji, na opasnost nedostatka struje.

On je, kako prenosi agencija Điđi, istakao da preti smanjenje proizvodnje struje, ukoliko energetski koncerni ne budu uskoro ponovo pokrenuli svoje reaktore na zapadu zemlje, koji je bio pošteđen posledicama zemljotresa.

Posle nuklearne katastrofe u Fukušimi trenutno je samo oko 20 od preko 50 nuklearnih reaktora u Japanu u pogonu. U regionu pogođenom zemljotresom i cunamijem oštećeno je oko 15 reaktora ili je iz predostrožnosti isključeno. Dalji reaktori u drugim delovima zemlje su van pogona zbog remonta, ili su, takođe, isključeni radi mera predostrožnosti.
Pogledaj vesti o: Cunami u Japanu,   Zemljotres u Japanu

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

TRI MESECA OD KATASTROFE U FUKUŠIMI

Izvor: Kurir, 10.Jun.2011

TOKIO - Ni tri meseca nakon što su Japan 11. marta pogodili razarajući zemljotres i cunami, izazvavši najtežu nuklearnu nesreću od Černobila, situacija u nuklearnoj elektrani Fukušima-Daići još uvek nije pod kontrolom. Ekipe energetskog koncerna "Tepko", koji je vlasnik teško oštećene nuklearke,...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.