Petak, 10.06.2011.

11:25

Fukušima nestabilna već tri meseca

Tri meseca od kako su u Japanu razarajući zemljotres i cunami izazvali najtežu nuklearnu nesreću od Černobila situacija u nukleraki Fukušima nije pod kontrolom.

Izvor: Tanjug

Default images

Ekipe energetskog koncerna "Tepko", koji je vlasnik teško oštećene nuklearke, daleko su od toga da drže stanje pod kontrolom i nadaju se da bi sredinom ovog meseca mogli da započnu važnu dekontaminaciju vode, što je korak koji bi omogućio početak dugoročnijih radova oko uspostavljanja novog sistema hlađenja reaktora.

"Tepko" se nada da će moći da između oktobra i januara sve reaktore dovede u stanje "stabilnog hladnog isključenja", dok bi izmeštanje nuklearnog goriva iz nuklearke trajalo više godina.

Japanske vlasti su ove nedelje, kako prenose agencije, saopštile da je radijacija koja je puštena u vazduh u prvih šest dana bila 770.000 terabekerela, duplo više nego što se prvobitno procenjivalo, i da je došlo do topljenja jezgra u sva tri reaktora koja su bila u pogonu.

Zemljotres jačine devet stepeni i cunami visine 14 metara, koji su pogodili Japan 11. marta, naneli su teška oštećenja nuklearnom postrojenju u Fukušimi, gde je došlo do kvara na sistemu hlađenja reaktora, kao i ispadanja generatora na dizel.

Korišćenje vode iz mora za hlađenje reaktora stvorilo je više od 100.000 tona radioaktivnog otpada, a ispuštanje vode je dovelo do zagađenja mora u Pacifiku, što je izazvalo negodovanje susednih država. Visoka radijacija unutar zgrada u kojima su reaktori otežali i usporili su radove na popravci sistema za hlađenje.

Japan je ove nedelje započeo testiranje opreme za dekontaminaciju koju su dobili od francuskih i američkih kompanija, kako bi počeli čišćenje zagađene vode, kako bi mogla biti vraćena u reaktore i sprečilo se dalje izlivanje kontaminirane vode u more.

Prema poslednjim izveštajima IAEA, sveža voda se neprestano upumpava u reaktore 1, 2 i 3, gde su konačno stabilizovani temperatura i pritisak, kao i u skladište za korišćeno goriva u jedinicama 1,2, 3 i 4.

Ministar privrede Japana Banri Kaieda je, danas, upozorio, zbog isključenja brojnih nuklearnih elektrana u zemlji, na opasnost nedostatka struje.
On je, kako prenosi agencija Điđi, istakao da preti smanjenje proizvodnje struje, ukoliko energetski koncerni ne budu uskoro ponovo pokrenuli svoje reaktore na zapadu zemlje, koji je bio pošteđen posledicama zemljotresa.

Posle nuklearne katastrofe u Fukušimi trenutno je samo oko 20 od preko 50 nuklearnih reaktora u Japanu u pogonu. U regionu pogođenom zemljotresom i cunamijem oštećeno je oko 15 reaktora ili je iz predostrožnosti isključeno. Dalji reaktori u drugim delovima zemlje su van pogona zbog remonta, ili su, takođe, isključeni radi mera predostrožnosti.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Nemačka na udaru Rusije: "Uzimamo svoje"

Ruski sud naredio je da imovina, računi, nekretnine i akcije Dojče banke i Komercbanke budu zaplenjene u Rusiji, kao deo tužbe protiv nemačkih banaka, navodi se u sudskim dokumentima.

13:07

19.5.2024.

1 d

Svet

Rusi prešli severnu granicu: Harkov pada?

Ofanziva ruskih snaga na harkovskom pravcu pokazala se toliko brzom i snažnom da im oskudne odbrambene strukture Ukrajine nisu postale prepreka, a osiromašeni redovi ukrajinskih oružanih snaga nisu bili spremni da brane svoje položaje, piše Njujork tajms.

8:12

19.5.2024.

1 d

Podeli: