ZR: Tragedija mogla biti sprečena?

Izvor: B92, 21.Jul.2011, 22:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ZR: Tragedija mogla biti sprečena?

Zrenjanin -- Nakon što su u Zrenjaninu poginuli policajac i osumnjičeni, postavlja se pitanje da li je postojao propust u proceduri prilikom hapšenja.

Nakon što je osumnjičeni usmrtio jednog policajca pre nego što je i sam stradao, u javnosti se aktuelizovalo pitanje zaštite policajaca.

Kriminolog Zlatko Nikolić kaže za B92 da su propisi koji se tiču privođenja osumnjičenih dovoljno dobri, i da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je trebalo da se primenjuju u ovom slučaju.

"Propisi su već dobri, čak se u nekim preterivalo. Sećate se svih onih bacanja na pod, privezivanja samo zbog slikanja, pa čak i ljudi koji ne zaslužuju takav tretman. Kad se odlazilo već u kršenje konvencije o zabrani torturi i ponižavajućih načina privođenja. Ali kad su narkodileri i ovakvi u pitanju sve ono što radi interventna jedinica je dopušteno i legitimno. Trebalo je to i sada da urade. Trebalo je da prvo izvuku roditelje i potencijalne žrtve koje bi mogao da uzme kao taoce. Onda ne bismo imali nastradalog policajca", kaže Knežević.

Knežević takođe navodi da to nije konkretna krivica policajaca, već onog ko im je izdavao naređenja.

"Ako je tačno da je on već dva puta bio u Zatvoru zbog ovoga ili onoga, onda nije nemoguće da se u Zrenjaninu nije znalo o kome se radi i o kakvom tipu ličnosti. Ako su znali, a pošli su ovako kako su pošli, dakle pripremljeni sa pancirima i šlemovima, nisu imali podataka o nečemu drugom, a to drugo nije krivica žrtve ili intervente jedinice, nego onog ko ih je uputio – rukovodioca", kaže Knežević.

U Srbiji ne postoji nijedan propis koji nalaže da osuđenik nakon izlaska iz zatvora mora biti praćen i na neki način integrisan u društvo.

"Nažalost ne postoji nijedan propis koji, kada osuđenik izađe iz zatvora, koja bi imala pravo osim policije da proverava da li je naoružan, kako se ponaša i šta radi. Tu nemožete da pošaljete ni Centar za socijalni rad, koji po zakonu nemaju nikakva ovlašćenja, a sami su krivi što nemaju, potšo smo se godinama borili za takozvani postpenalni tretman. Mi se prema bivšim zatvorenicima trudimo pre da ih vratimo u zatvor nego da ih reintegrišemo, jer im ništa ne pružamo. Naš neverbalni ali i verbalni odnos prema njima je beži odakle si došao, i prilikom zapošljavanja i prihvatanja. Ta stigma koju neki bivši kriminalac nosi mu prikrajuću mnoge uloge koje neko ko tamo nije bio ima.

Sutra dan žalosti u Zrenjaninu

Gradsko veće u Zrenjaninu proglasilo je petak za Dan žalosti zbog ubistva policajca Aleksandra Rkmana (31), koji će biti sahranjen u Melencima.

Policajca je hicem iz pištolja u četvrtak ubio Goran Petrović na spratu kuće u Zrenjaninu, prilikom pretresa koji je trebalo da izvrši policije na osnovu naloga istražnog sudije. U vatrenom obračunu sa policijom, Petrović je pucnjem iz pištolja ranio i policajca Ivana Radina (26), koji se posle ukazane pomoći uspešno oporavlja u zrenjaninskoj bolnici i nije u životnoj opasnosti. Petrović, višestruki izvršilac krivičnih dela, podlegao je ranama koje je zadobio u sukobu sa policijom, a ranjen je njegov otac Dragan, koji se posle lekarske intervencije u bolnici oporavlja kod kuće.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.