Prva fabrika sintetičkog dizela?

Izvor: B92, 19.Avg.2008, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prva fabrika sintetičkog dizela?

Beograd -- Investitor Velimir Stojanović najavio je da će početkom 2009. u Zrenjaninu otvoriti fabriku za proizvodnju sintetičkog dizela.

Srbi iz dijaspore, prema procenama Ministarstva za dijasporu, godišnje bi u Srbiju mogli da investiraju između četiri i pet milijardi evra

To će biti prvo takvo postrojenje u Srbiji, u koje će Stanojević uložiti 50 miliona evra i u kojoj će u početku biti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zaposleno oko 100 ljudi. "U fabrici će biti pet mašina koje će raditi tokom cele godine, a njihov kapacitet proizvodnje je oko 1.000 litara na sat", kazao je Stojanović.

Prema njegovim rečima, gradnja fabrike sintetičkog dizela u zrenjaninskoj slobodnoj industrijskoj zoni još nije počela, jer se čeka dozvola od Pokrajinskog sekretarijata za zaštitu životne sredine.

"Sve ostale dozvole za izgradnju su spremne i čim dobijemo tu dozvolu na koju čekamo od decembra 2007. godine u roku od šest meseci fabrika će biti završena i puštena u rad", kazao je on.

Stojanović je dodao da je oko tri hektara zemljišta na kojem će biti izgrađena fabrika kupio prošle godine i plaćao ga između šest i sedam evra po kvadratu.

Prema rečima Stojanovića, repromaterijal za proizvodnju će se nabavljati iz Fabrike ulja u Zrenjaninu i iz ostalih gradova u Srbiji, kao i iz brodogradilišta.

"Gorivo koje će se dobijati preradom starog ulja biće ekološko i veoma kvalitetno, a kao sporedni proizvod dobijaće se i bitumen koji će moći da se koristi za asfalt", kazao je on.

Stojanović živi i radi u Nemačkoj i od Ministarstva za dijasporu je nedavno dobio zahvalnicu za dosadašnje ulaganje u Srbiju i učestvovanje u brojnim humanitarnim akcijama, kao i za aktivnosti u cilju popravljanja slike Srbije u svetu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.