Izvor: Politika, 08.Jan.2011, 23:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Prošle godine osam avio-nesreća
Prema podacima Direktorata za civilno vazduhoplovstvo, u Srbiji je u prethodnoj godini evidentirano osam udesa raznih letilica u kojima je bilo poginulih, teže i lakše povređenih.
Početkom marta, pilot helikoptera firme „Ciklonizacija” iz Novog Sada teško je povređen kod zrenjaninskog aerodroma „Ečka”, pošto se za vreme trenažnog leta, na 100 do 200 metara od piste srušio, preneo je Tanjug.
Na aerodromu „Ečka” kod >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Zrenjanina, prilikom trenažnog letenja, 27. marta, pilot helikoptera „hilar UN -12” zadobio je teže povrede kada se njegova letilica srušila sa visine od oko 40 metara.
Pilot helikoptera „gazela SA-341HA”, 2. maja, posle poletanja iz sela Krnješevci kod Stare Pazove, stigao je na visinu od dva do tri metra iznad tla kada je došlo do „povećanja sile na cikličnim komandama” letilice.
Pokušaj pilota da „izravna” helikopter povlačenjem ciklične palice ka sebi nije uspeo, a prilikom udesa, jedna osoba je povređena, dok je letilica znatno oštećena.
Na aerodromu „Ečka” kod Zrenjanina, 6. juna padobranac je prilikom skoka iz aviona „antonov an-2” teže povređen.
Pilot aviona „pl 12 t-300”, 5. jula, nije uspeo da poleti sa letilišta „29. novembar” kod Kikinde, letilica je izletela sa staze, ali u udesu nije bilo povređenih, osim veće materijalne štete.
Na aerodromu Lisičji jarak, 4. septembra srušio se sportski avion, vlasništvo Aerokluba „Falkons” iz Zrenjanina, a u nesreći su poginuli pilot i njegova saputnica. Sportski avion tipa „ZLI CDL 526” srušio se ispred hangara na ovom aerodromu, udaljenom dvadesetak kilometara od Beograda ka Pančevu.
Pilot sportskog aviona, 13. novembra izgubio je kontrolu nad letilicom i pošto je leteo na maloj visini udario je u automobil „golf” u pokretu na putu Šabac – Ruma. Komisija resornog Direktorata za utvrđivanje uzroka udesa konstatovala je da letilica nije imala nikakve oznake, odnosno da nije bila registrovana. Pilot, koji nije imao letačku dozvolu lakše je povređen, putnici u „golfu” su prošli bez ozleda a letilica je potpuno uništena.
Na aerodromu u Paraćinu 9. decembra prošle godine oko 15 sati, zbog iznenadnog pogoršanja vremenskih prilika, srušio se avion „cesna 150”, a u udesu je lakše povređen instruktor letenja. Učenik letenja koji je bio u „cesni” ostao je nepovređen a avion je potpuno uništen.
objavljeno: 09.01.2011.
Osam avionskih udesa u Srbiji 2010. - padale "cesne" i helikopteri...
Izvor: Glas javnosti, 09.Jan.2011, 07:06
BEOGRAD - U Srbiji je u prethodnoj godini, prema podacima Direktorata za civilno vazduhoplovstvo, evidentirano osam udesa raznih letilica u kojima je bilo poginulih, teže i lakše povređenih...Na aerodromu Paraćin 9.decembra prošle godine oko 15 sati, zbog iznenadnog pogoršanja vremenskih prilika,...









