Prava radnika – između marginalizacije i propisa

Izvor: RTS, 12.Dec.2019, 20:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prava radnika – između marginalizacije i propisa

Ni posle deset dana, pošiljke iz distributivnog centra "Pošte Srbije" ne stižu na odredišta. Uprkos suspenzijama koje je juče dobio deo radnika, obustava je nastavljena uz proteste. Radnici kažu da su izloženi pritisku da odustanu od zahteva da im se plate povećaju na nivo republičkog proseka, što je oko 54.000 dinara.
Više od 200 zaposlenih u poštama u Somboru, Zrenjaninu i Novom Sadu, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << koji učestvuju u obustavi rada, do sada je suspendovano sa posla. Uprkos tome, poručuju da od protesta ne odustaju.

"Stoji papiri gde jasno piše da su ljudi suspendovani, između ostalih i ja i većina kolega danas. Možemo samo da odemo na četvrti sprat u opšte poslove da potpišemo ugovor o otkazu ili da prihvatamo uslove", rekao je poštar Predrag Antonić.
Poverenica za ravnopravnost Brankica Janković podseća da su na adresu te institucije i ranije stizale pritužbe Sindikata Pošte. Ipak, žalbi zbog suspenzija još nema.
"Na osnovu raspoloživih podataka u medijima, ne možemo tvrditi o čemu se radi. Za slučaj stizanja pritužbe, mi ćemo kao i uvek voditi postupak da li suspenzija u ovom slučaju predstavlja diskriminaciju ili je reč o legitimnoj stvari", kazala je Jankovićeva.
Inače, svaka treća pritužba na stolu poverenice odnosi se upravo na diskriminaciju na tržištu rada. Najčešće se žale žene i osobe s invaliditetom, a sve je više i diskriminisanih na osnovu starosti.
Stojiljković: Položaj radnika marginalizovan Zbog toga, ali i drugih problema, poštovanje radnih prava u Srbiji dobilo je dvojku u Izveštaju Fondacije Centra za demokratiju. 
"Naše je uverenje da je socijalni dijalog i dalje na vrlo niskom nivou, i da nije pokazao nikakav napredak. Zakon o agencijskom zapošljavanju dobro je da je donet, ali smo vrlo kritični prema nekim rešenjima i smatramo da će i dalje poslodavci, kao i kod minimalne cene rada biti privilegovana strana", istakla je Nataša Vučković iz Fondacije Centar za demokratiju.
Zoran Stojiljković iz Udruženja granskih sindikata "Nezavisnost" napomenuo je da je položaj zaposlenih marginalizovan.
"Što pokazuje i armija mladih, i ne samo mladih koji odlaze za kvalitetnijim i izvesnijim životom, gde se ne radi samo o plati, nego i nekoj vrsti promocije", kazao je Stojiljković.
Podsećaju da je neophodno i unaprediti niz propisa koji regulišu položaj i prava radnika.
"Kada govorimo o radnim pravima u Srbiji, ja mogu da kažem da je stanje apolutno dobro. Planirane su izmene i dopune Zakona o radu za 2021, što znači da moramo da implementiramo direktive EU. To je dugotrajan proces, to nije moguće uraditi preko noći", istakla je Bojana Stanić, državna sekretarka u Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja.
U resornom ministarstvu podsećaju da je početkom godine počela primena Zakona o pojednostavljenom radnom angažovanju na sezonskim poslovima, i da je od tada gotovo 300 poslodavaca prijavilo više od 25.000 radnika. 
Pogledaj vesti o: Zrenjanin

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.