Izvor: Danas, 22.Maj.2015, 21:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Povod istorijski revizionizam

Zašto Papići šetaju u novoj akciji od Zrenjanina do sela Vranići? Reč je o novom aktivističkom poduhvatu organizacije "Paor" iz Zrenjanina, poznatoj po mirovnim šetnjama i vožnji biciklova. NJeni aktivisti Srđan i Raša Papić pešačiće blizu 20 časova i to celih 112 kilometara a povod je istorijski revizionizam, konkretno rehabilitacija vođe četničkog pokreta iz Drugog svetskog rata u Srbiji.

Pešačka >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << akcija je planirana da počne 24. maja u nedelju u ranim jutarnjim časovima, kada je polazak iz Zrenjanina. Cilj sportskih aktivista je da dođu do sela Vranić i spomen-doma posvećenog stradanju meštana tokom ratova, posebno žrtvama fašističko-četničkog zločina u decembru 1943. godine tokom Drugog svetskog rata. Za završetak pešačke ture je simbolično izabran 25. maj.

- Nekada slavljen Štafetom mladosti kao državni praznik, Dan mladosti obeležićemo kao "Dan žalosti", davanjem pomena žrtvama četničko-fašističkog zločina. Time želimo da ukažemo javnosti, posebno mladima, da se mir na prostoru bivše Jugoslavije neće graditi rehabilitacijom fašističko-četničkog vođe, fašističkog pokreta i prekrajanjem istorije u službi ideja i ideologije krvi i zla - navodi Srđan Papić.

Prema njegovom mišljenju, rehabilitacijom zločinca i zločinačkog pokreta iz Drugog svetskog rata država Srbija odriče se svoje antifašističke borbe. Poricanjem zločina i žrtava, ideološkom promenom istorije, ostavlja se trajno ratno nasleđe budućim generacijama na prostoru bivše Jugoslavije.

- Mladima posebno u Srbiji, BiH i Hrvatskoj se stavlja teret nacionalizma, klerofašizma, verske, nacionalne, rasne mržnje i nasilja. Stvara se utisak da institucije, parlament, predsednik i vlada države Srbije, posebno funkcioneri i političari koji ih vode, pogubnim odlukama, ne žele da grade održivi mir u regionu Zapadnog Balkana već ostavljaju prostor za nove sukobe - objašnjava Papić.

Podrška i saradnja u izvođenju ove pešačke akcije Zrenjanincima su pružili Udruženje 20. decembar iz sela Vranić, SUBNOR Srbije - Beograd, Yu centar Tito iz Kovačice i prijatelji iz Zrenjanina i Beograda. Prošlog meseca aktivisti ove organizacije pešačili su do spomen-obeležja nekadašnjeg logora Jasenovac. Panonska aktivistička organizacija - PAOR kroz projekat "Šetanje Ideja - Walking Ideas" promoviše kulturu zdravog načina života kroz sport i aktivizam usmeren na izgradnju mira, za ljudska prava, socijalnu pravdu bez diskriminacije i nasilja.

Nastavak na Danas...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.