Potamišje kao park prirode

Izvor: Politika, 28.Jan.2014, 23:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Potamišje kao park prirode

Na osnovu predloženih spoljnih granica Parka, gradu Zrenjaninu pripada 32 odsto teritorije budućeg zaštićenog područja, tj. 6.269 hektara i to u katastarskim opštinama Čenta, Farkaždin, Orlovat, Botoš, Banatski Despotovac i Tomaševac

Zrenjanin – Zbog pristupačnosti ovog područja, razvijene putne mreže i blizine naših najvećih gradova, pre svih Beograda, Novog Sada i Zrenjanina, obale Tamiša >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << privlače mnogobrojne rekreativce. Stručnjaci upozoravaju da ovo područje bogato florom i faunom ne uživa nijedan status zaštite. Zbog toga predlažu da Potamišje postane zaštićeni park prirode.

Na prirodne vrednosti, statusne parametre i konceptu zaštite nedavno su u Zrenjaninu ukazali stručnjaci Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode Novi Sad i JP „Rezervati prirode“. Upravo se završava studija kojom se predviđaju oblici zaštite ovog područja. Pokrajinski zavod je još pre tri godine pokrenuo postupak vrednovanja prirodnih vrednosti i taj posao je pri kraju. Na osnovu predloženih spoljnih granica Parka, gradu pripada 32 odsto teritorije budućeg zaštićenog područja, tj. 6.269 hektara, i to u katastarskim opštinama Čenta, Farkaždin, Orlovat, Botoš, Banatski Despotovac i Tomaševac.– Reka Tamiš je velika i snažna prekogranična reka, koja spaja Srbiju i Rumuniju, jedna je od dužih pritoka Dunava, čiji tok iznosi 241 kilometar u Rumuniji i 118 kilometara u Srbiji. Takođe, Tamiški bazen pokriva površinu od 13.085 kvadratnih kilometara i u Banatu prolazi kroz područja pet gradova i opština: Sečanj, Zrenjanin, Kovačica, Opovo i Pančevo. Može biti nepovoljna okolnost da Tamiš protiče kroz opštine koje su klasifikovane kao nedovoljno ekonomski razvijene, ali to može da bude i prednost kod očuvanja prirodnih resursa. Ovde je reč o pretežno ruralnom i poljoprivrednom području, sa tipičnih 19 vojvođanskih sela koja imaju tradicionalnu panonsku arhitekturu i u njima je poljoprivreda dominantan sektor – kaže Marko Tucakov, koordinator ideje i plana da se zaštite reka Tamiš i njeno okruženje.

Prema njegovim rečima, osnovne odlike i vrednosti ovog područja su prostrani poplavni pašnjaci i livade, kontinentalne slatine, poluintenzivni šaranski ribnjaci, bare i mrtvaje sa vodenom vegetacijom, tradicionalno obrađivani i ruralni mozaici, aluvijalne šume i plantaže mekih lišćara, a sve to pogoduje ptičjem svetu.

Tamiš je kvalifikovan kao međunarodni ekološki koridor, Prostornim planom Srbije predviđeno je da se ovo područje proglasi zaštićenim, a zaštita bi, upisom na ramsarsku listu, kao područje koje je zbog obilja vode posebno pogodno za stanište raznih vrsta ptica, u potpunosti dobilo međunarodni karakter.

Đ. Đukić

objavljeno: 29.01.2014

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.