Izvor: Politika, 04.Nov.2008, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Počinje suđenje čelnicima „Agroživa”
Vlasnika kompanije Miroslava Živanova i još 20 direktora terete za, pored ostalog, uzimanje nezakonite dividende veće od 1,5 milijardi dinara a odbrana traži izuzeće sudije
Zrenjanin – Danas, pred većem Okružnog suda u Zrenjaninu kojem predsedava sudija Bakoš Ileš, počinje suđenje vlasniku kompanije „Agroživ” i još dvadesetorici suvlasnikai direktora preduzeća koja su >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << poslovala u sastavu ove najveće srpske industrije za proizvodnju i preradu živinskog mesa.
Prema optužnici, koju zastupa zamenik Okružnog tužioca u Zrenjaninu ZoranĐuran, vlasnik „Agroživa” Miroslav Živanov(57) iz Pančeva, zajedno sa još dvojicom suvlasnika Brankom Vranješom (43), iz Jagodine, Radetom Đurićem(54) iz Beograda i bivšim suvlasnikom Zoranom Trifunjeskuom (61), iz Pančeva, terete se da su finansijskim malverzacijama, odnosno nelegalnom trgovinom udelima povezanih preduzeća i na osnovu fiktivne kapitale dobiti, prisvojili dividendu u iznosu od 1.545.399.638 dinara.
Oni su, tvrdi Tužilaštvo, odgovorni i zato što su koristeći fiktivne završne račune koji iskazuju navodno uspešno poslovanje, od više banaka iz zemlje i inostranstva, dobili kredite u ukupnom iznosu od 85.057.123 evra, 2.388.459 švajcarskih franaka i 1.265.780.485 dinara. Banke su letos, da bi naplatile dugove, pokrenule stečaj nad „Agroživom”, a zbog slabih šansi da se naplate, kompaniji se predviđa potpun bankrot.
Povodom za danas zakazanog početka suđenja advokatski tim za odbranu Miroslava Živanova je juče obavestio javnost da je podneo zahtev za izuzeće predsednika sudskog veća Bakoša Iloša „jer postoje okolnosti koje izazivaju sumnju u njegovu nepristrasnost”. – Bakoš Iloš je, odbijajući prigovor na optužnicu koji su podneli advokati, svoju odluku obrazložio stavom da „se u spisima nalazi dovoljno dokaza koji potkrepljuju osnovanu sumnju da su okrivljeni izvršili krivična dela koja im se stavljaju na teret a pri tom se pre svega misli na nalaz tima finansijskih veštaka”.
Đ. Đukić
[objavljeno: 05/11/2008]




