Izvor: B92, 25.Sep.2013, 20:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nadprosečan rod suncokreta
Zrenjanin -- U Srednjobanatskom okrugu se privodi kraju žetva suncokreta na površini od oko 45.000 hektara, sa prosečnim rodom od tri tone po hektaru.
To je nadporsečan rod koji su banatski ratari predali u silose na čuvanje, iako još nije poznata cena te uljarice o kojoj paori nedeljama pregovaraju s prerađivačima, i zbog čega su nedavno protestovali uz trakstorsku blokadu kapija Fabrike ulja "Dijamant" u Zrenjaninu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i uljare "Banat" u Novoj Crnji.
Dok žetvu suncokrta privode kraju, banatski ratari s kombajnima hitaju na njive pod kukuruzom.
Kukuruz je na području Grada Zrenjanina i još četiri opštine Srednjonanatskog okruga ove godine zauzeo 81.000 hektara, ili desetak hiljada hektara manje od višegodišnjeg proseka, za razliku od suncokrta koji je za toliki procenat nadmasio lanjske površine.
Dugotrajna suša je umanjila rod i kvalitet kukuruznog zrna, tako da još nema izveštja i prognoze o rodu, te najrasprosranjenije kulture na 230.000 hektara oranica u Srednjobanatskom okrugu.









