
Izvor: RTS, 23.Avg.2019, 13:38 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izložba "Japanizam u Banatu" u Pančevu
U Narodnom muzeju u Pančevu otvorena je izložba "Japanizam u Banatu", gde su publici prikazani eksponati iz zrenjaninskog i pančevačkog muzeja. Izloženi su predmeti od drveta, porcelana i svile.
Kulturna razmena između Jugoslavije i Japana počela je 1969. godine, a muzeji u Zrenjaninu, Pančevu i Kikindi čuvaju predmete nastale u poslednjih pedeset godina. Posetioci izložbe u pančevačkom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Narodnom muzeju mogu videti delove nameštaja, pokućstva, ukrasne predmete i slike.
Pošto su Japanci bili najpoznatiji po izradi keramike, porcelana, metala, takvi predmeti su, kako navodi kustos Dejan Vorgić, i najzastupljeniji na izložbi:
"Ima nešto malo i nameštaja, a tu su i predmeti koji su nastali pod uticajem Japana, kao što je jedan paravan i dizajn za razglednicu za Sokolski slet u Zrenjaninu."
Na predmetima iz Japana dominiraju jarke boje, prizori iz svakodnevnog života i tradicije, biljni i životinjski svet. U Pančevu se čuvaju i slike hramova i ljudi, a najinteresantniji eksponat je paravan.
"Taj paravan je dizajnirao pionir dizajna na ovim prostorima Dragutin Medenjak", objašnjava kustos Dimitrije Jovanov. "To je slika na svili aplicirana na istoricističku konstrukciju. Tipični primenjeni motivi koji se sreću u japanskoj umetnosti."
Japan je dugo bio zemlja zatvorena za ostatak sveta. Evropljani su prvi put upoznali njihovu umetnost na svetskoj izložbi u Beču 1873. godine. Od tada se interesovanje za njihove radove i dizajn ne smanjuje.