Izvor: Glas javnosti, 05.Okt.2008, 12:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Gradonačelniku određen pritvor
BEOGRAD/NOVI SAD - Istražni sudija Posebnog odeljenja Okružnog suda u Beogradu pokrenuo je juče istragu protiv 12 osumnjičenih za malverzacije sa građevinskim zemljištem u Zrenjaninu.
Istražni sudija Posebnog odeljenja Okružnog suda u Beogradu pokrenuo je istragu i odredio pritvor do 30 dana gradonačelniku Zrenjanina Goranu Kneževiću (51), rekao je juče Tanjugu jedan od njegovih advokata Krsto Bobot.
Kneževićev advokat Vićentije Darijević izjavio je da je njegov >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << klijent tokom saslušanja pred istražnim sudijom Posebnog odeljenja Okružnog suda u Beogradu negirao sve navode optužnice. Advokat gradonačelnika Zrenjanina najavio je i podnošenje žalbe na odluku suda.
BABOVIĆ: NISAM U BEKSTVU
BAR - Crnogorski biznismen Ranko Babović negirao je juče da je povezan sa osumnjičenima za zloupotrebe sa građevinskim zemljištem u Zrenjaninu, javila je Beta. Babović je u izjavi dostavljenoj medijima rekao da nije u bekstvu, već da se nalazi u Crnoj Gori gde inače živi, a odbacio je i tvrdnje da je dao mito za kupovinu restorana „Ishrana“ u Zrenjaninu.
Saslušanje Kneževića počelo juče ujutro u 8.30 i trajalo do 13 sati. Prvi čelnik Zrenjanina je na saslušanje čekao 22 sata.
Određen je pritvor do 30 dana i vlasniku novosadske agencije za fizičko tehničko obezbeđenje „Gvozden“ Uglješi Grguru (46) i službeniku te agencije Vladanu Raciću (30), direktoru turističke organizacije SO Zrenjanin Milanu Miloševu (36), bivšem predsedniku tenderske komisije SO Zrenjanin Bratislavu Tomiću (48) i načelnik Odeljenja za urbanizam SO Zrenjanin Nikoli Halasu (55).
Istražni sudija nije se složio sa predlogom Specijalnog tužilaštva da se pritvor odredi petorici osumnjičenih, pa su oni pušteni da se brane sa slobode.
Advokat okrivljenih Vladimir Horovic precizirao je da pritvor nije određen advokatu iz Zrenjanina Đorđu Matiću (47), investitoru iz Beograda Bojanu Selimoviću (62), preduzetniku iz Beograda Branku Savkoviću zvanom Žika Živac (55) i radnicima novosadske agencije „Gvozden“ Marijani Šarenac (22) i Biljani Stajkić (22).
Horovic je dodao da je istražni sudija pokrenuo istragu i odredio pritvor i Ranku Baboviću, koji se nalazi u bekstvu.
Saslušanje osumnjičenih počelo je u petak u popodnevnim satima, a završeno je juče oko 13 sati.
Specijalno tužilaštvo je ranije saopštilo da postoji osnovana sumnja da su osumnjičeni izvršili krivična dela zločinačko udruživanje, zloupotreba službenog položaja, primanje i davanje mita.
Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak izrazio je juče sumnju da motiv za hapšenje gradonačelnika Zrenjanina Gorana Kneževića nije korupcija, već pokušaj da se otvori „lov na veštice u Vojvodini“ kako bi se dezavuisala priča o autonomiji te pokrajine, javile su agencije. „Dok se ne utvrdi eventualna krivica gradonačelnika Kneževića, dotle je on nedužan. Neću da se pridružim onima koji su krenuli u linč. Ako je najveća korupcija u Srbiji u Zrenjaninu, onda ja mislim da je Srbija jedna presrećna zemlja. Mada me oči uveravaju u nešto drugo“, kazao je Čanak novinarima.
Prema njegovim rečima, simptomatično je da se hapšenje Kneževića desilo baš u vreme kada treba da bude usvojen novi statut Vojvodine i kada se pitanje autonomije Pokrajine vraća na velika vrata. „Ja to ne vidim drugačije nego kao vrstu zlonamernog pronalaženja veštica u Vojvodini da bi se odvratila pažnja od objektivnih problema, a to je pitanje privatizacija „Naftagasa“, koji je Slobodan Milošević za svoje ratne potrebe prekrstio u Naftnu industriju Srbije, pitanje privatizacije vojvođanske imovine i pitanje odsustva prava Vojvodine da odlučuje o svojoj sudbini“, kazao je Čanak.













