Kada zlostavljani postanu zlostavljači

Izvor: S media, 09.Feb.2011, 20:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kada zlostavljani postanu zlostavljači

Zlostavljana deca dva do tri puta češće postaju roditelji koji zlostavljaju svoju decu. U Srbiji najzastupljenije emocionalno zlostavljanje - verbalne i neverbalne uvrede roditelja upućene detetu, zastrašivanje i ponižavanje mališana od strane odraslih osoba.

Rizik da će roditelj zlostavljati svoje dete dva do tri puta je veći ukoliko je i sam bio zlostavljan u detinjstvu, rečeno je u utorak na predstavljanju Istraživačkih doprinosa borbi protiv nasilja nad ženama i >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << nasilja u porodici.

Autorka publikacije "Zlostavljanje u detinjstvu i adolescenciji kao faktor rizika za povećanu sklonost odrasle osobe ka zlostavljanju dece" Marija Mitković ukazala je da istraživanja u svetu pokazuju da jedna trećina roditelja nastavlja ciklus zlostavljanja, druga trećina ga prekida, dok preostala trećina ostaje podložna efektima socijalnog stresa.

Mitkovićeva je rekla da je u Srbiji najzastupljenije emocionalno zlostavljanje, koje obuhvata sve verbalne i neverbalne uvrede roditelja upućene detetu, zastrašivanje i ponižavanje od strane odraslih osoba.

"Emocionalno zlostavljanje se teško uočava, ali njegovi efekti su izuzetno veliki, i zato bi posebnu pažnju u daljoj borbi protiv nasilja trebalo posvetiti emocionalnom zlostavljanju", dodala je ona.

Državna sekretarka u Ministarstvu rada i socijalne politike Snežana Lakićević je rekla da se, prema evidenciji prijavljenih nasilja, može reći da je nasilje u Srbiji u porastu, ali napomenula da se ne prijavljuju i ne evidentiraju svi slučajevi zlostavljanja.

"Samo u prošloj godini 36 žena je izgubilo život u porodičnom nasilju, a evidentirano je i više od 7.500 slučajeva porodičnog nasilja", rekla je Lakićevićeva, dodajući da efekat u borbi protiv nasilja predstavlja i to što se u javnosti sve češće o njemu govori, što ženama daje veću hraborst da nasilje prijave.

Pored publikacije Marije Mitković, u Vladi Srbije predstavljena je i publikacija "Zloupotreba žena u oglasima" autorke Nade Torlak.

Publikovana istraživanja su nastala u okviru projekta "Borba protiv seksuanog i rodno zasnovanog nasilja" i nagrađena su na konkursu za najbolji završni rad na poslediplomskim studijama sa temom iz oblasti seksualnog i rodno zasnovanog nasilja.

Projekat "Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja" finansira Vlada Norveške, a sprovodi ga Uprava za rodnu ravnopravnost Ministarstva rada i socijalne politike uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.