Zašto proizvodi za negu kože ne deluju? Ako pravite ove greške, uzalud ih mažete svaki dan

Izvor: B92, 15.Maj.2023, 15:00

Zašto proizvodi za negu kože ne deluju? Ako pravite ove greške, uzalud ih mažete svaki dan

Svakog jutra i večeri temeljno sprovodite rutinu za negu kože lica, ali i dalje ne vidite rezulate?

Neki preparati za negu kože lica postaju vrlo popularni iz prostog razloga što zaista daju rezultate.

Neko hvali retinol kao najbolje sredstvo protiv bora, neko niacinamid kao savršeno sredstvo za glatku i čistu kožu, neko hijaluronsku kiselinu kao zaslužnu za hidrirano, zategnuto i sjajno lice...

Ipak, to što je nešto popularno i deluje kod većine >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ne znači da će imati isti rezultat kod svakoga, pa tamo može da se dogodi da, iako ga uporno mažete, neki proizvod kod vas neće značiti mnogo.

Zbog čega je tako?

Ako je proizvod predugo stajao na polici, što je obično između šest i 12 meseci, u zavisnosti od proizvoda i pakovanja, to ga definitivno može učiniti manje efikasnim – i manje je verovatno da će dati rezultate koje tražite.

"Proizvodi za kožu potrošača treba da prođu testove stabilnosti i efikasnosti", kaže dr Brunda Balaraman, sertifikovana dermatološkinja i osnivačica kompanije SkinTRUST Society.

"Nažalost, pošto ovi testovi nisu obavezni, a kozmetika koja se izdaje bez recepta nije odobrena od strane Uprave za hranu i lekove (FDA), zaista nema načina da američki potrošači znaju koliko će proizvod trajati", kaže Balaramanova.

"Držanje proizvoda u kupatilu, gde temperatura može da bude veoma visoka zbog toplog tuša, može promeniti efikasnost nekih sastojaka", objašnjava njujorška dermatološkinja dr Debra Džaliman.

"Ekstremne temperature okoline mogu značajno uticati na stabilnost i efikasnost proizvoda", dodaje dr Balaraman.

To znači da može učiniti da sastojci u proizvodu reaguju međusobno, da će mu se promeniti miris, izgleda, pa i dejstvo.

"Na primer, proizvodi za zaštitu od sunca koji su pregrejani u automobilima možda više nisu efikasni protiv ultraljubičastog zračenja ili mogu izazvati iritaciju kože", kaže Balaraman.

"Možda je to pravi sastojak (za vas, prim. prev), ali koncentracija je toliko niska da, do trenutka kada deo dostigne ciljno područje na koži, to nije dovoljno da ima efekat na kožu", kaže dr Cipora Šejnhaus, sertifikovana dermatološkinja u privatnoj praksi u Los Anđelesu.

Pre nego što označite neki sastojak kao neefikasan za vašu kožu, potražite listu njegovih sastojaka. Ako aktivni sastojak nije u prvih pet, verovatno nema dovoljno visoke koncentracije da bi se videli rezultati.

Sastojci lošeg kvaliteta mogu biti uzrok toga što on ne radi, kaže dr Šejnhaus. Nisu svi proizvodi za negu kože jednaki, a ponekad vidimo da se to odražava i na cene.

Ova dermatološkinja time misli na tzv. inferiorne sastojke, loše formulacije, nestabilne molekule ili pakovanje... To su stavke u kojima treba proveriti kvalitet proizvoda. Na primer, ako se krema pakuje u teglicu koja ima klasičan poklopac može da "pusti" mnogo kiseonika unutra, uzrokujući destabilizaciju aktivnih sastojaka.

Šta ako ništa od navedenog nije slučaj?

Ako ste eliminisali sve potencijalne probleme sa proizvodom, velike su šanse da je problem sam sastojak. Možda jednostavno nije za vašu kožu, a u svakom slučaju je najbolje da posetite dermatologa i posavetujete se s njim.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.