Promene na koži, ŽEĐ, učestalo mokrenje - Prvi simptomi INSULINSKE rezistencije, reagujte na vreme

Izvor: SrbijaDanas.com, 30.Nov.2023, 09:59

Promene na koži, ŽEĐ, učestalo mokrenje - Prvi simptomi INSULINSKE rezistencije, reagujte na vreme

Insulinska rezistencija je kada ćelije tela ne koriste efikasno insulin, hormon koji reguliše nivo šećera (glukoze) u krvi. Kao rezultat toga, vaš pankreas proizvodi više insulina kako bi pomogao vašim ćelijama da dobiju potrebnu energiju i održavaju nivo glukoze u krvi u zdravom opsegu.

Ako se insulinska rezistencija pogorša, pankreas može imati poteškoća da proizvodi dovoljno insulina, što dovodi do nakupljanja glukoze u krvi. Visok nivo šećera u krvi >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << može dovesti do predijabetesa i na kraju dijabetesa, izazivajući povećanu žeđ, umor, često mokrenje, zamagljen vid i tamne mrlje na koži na pazuhu, preponama ili vratu.

Oko 30% ljudi u Srbiji ima insulinsku rezistenciju, a prevalencija raste sa godinama. Genetski faktori i faktori načina života verovatno igraju ulogu u insulinskoj rezistenciji. Zdrave životne navike, uključujući redovnu vežbu i uravnoteženu ishranu, mogu pomoći da se preokrene. insulinska rezistencija i sprečavanje dijabetesa.

Ako imate insulinsku rezistenciju i  pankreas proizvodi dovoljno insulina da održava nivo šećera u krvi u normalnom opsegu, verovatno nećete imati simptome. Vremenom se insulinska rezistencija može pogoršati, a vaš pankreas možda neće proizvoditi dovoljno insulina da efikasno reguliše šećer u krvi, što dovodi do visokog šećera u krvi (hiperglikemije) i predijabetesa.

Znaci i simptomi povišenog nivoa šećera u krvi 

Uzroci

Istraživači još uvek istražuju šta uzrokuje insulinsku rezistenciju, ali dokazi sugerišu da kombinacija genetskih faktora i faktora načina života igra ulogu, uključujući:

Višak telesne težine i telesne masti: Prekomerna težina je jedan od vodećih uzroka insulinske rezistencije, posebno višak telesne masti oko struka i stomaka.

Neaktivan način života: Nedostatak fizičke aktivnosti povezan je sa insulinskom rezistencijom i drugim srodnim stanjima, kao što su gojaznost i dijabetes tipa 2. Istraživanja pokazuju da čak i skromno povećanje fizičke aktivnosti, kao što su dnevne šetnje ili vežbanje sa malim uticajem, može smanjiti rizik od insulinske rezistencije. Povezanost između fizičke aktivnosti i nivoa insulina pod različitim nivoima lipidnih indeksa i serumske mokraćne kiseline.

Dijeta sa visokim sadržajem ugljenih hidrata: Ishrana bogata ugljenim hidratima i mastima, posebno zasićenim mastima, povećava rizik od insulinske rezistencije. Konzumiranje viška ugljenih hidrata i masti može dovesti do akumulacije masti u telu, posebno u jetri i mišićnom tkivu. Ovo može ometati sposobnost tela da pravilno koristi insulin.

Faktori rizika

Tretman

Lečenje insulinske rezistencije ima za cilj da poboljša odgovor vašeg tela na insulin i pomogne da nivo šećera u krvi bude u zdravom opsegu. Lečenje insulinske rezistencije takođe može pomoći u sprečavanju ili upravljanju srodnim zdravstvenim stanjima, kao što su predijabetes, dijabetes tipa 2 i kardiovaskularne bolesti.

Ako imate neke od ovih simptoma, ne guglajte, obratite se svom izabranom lekaru ili farmaceutu.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.