OPREZ! Strah i dezinformacija su najgori neprijatelji: Sprečite i ostanite imuni na lažne vesti o KORONI

Izvor: SrbijaDanas.com, 31.Mar.2020, 11:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

OPREZ! Strah i dezinformacija su najgori neprijatelji: Sprečite i ostanite imuni na lažne vesti o KORONI

Uključite razum.

Dezinformacije o korona virusu preplavile su internet, a pogotovo su popularne one koje potiču mitove o raznim teorijama zavere ili pak one koje nude čudesne lekove. Kako im stati na kraj, ostati imun na njih i sprečiti njihovo širenje?

1. Stanite i razmislite

Svi želimo pomoći sebi i našim bližnjima u ovoj situaciji te ostati informisani. Stoga kad primimo neke savete, bilo preko mejla ili društvenih mrež,  brzo ih proseđujemo >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << dalje.

No stručnjaci kažu kako je najbolji lek za širenje takvih lažnih informacija naprosto zastati na trenutak i razmisliti. Ako imate bilo kakvih nedoumica ili vam cela priča zvuči šuplje, pauzirajte svoje radnje i proverite priču.

2. Važan je izvor

Pre nego što ga prosledite, postavite nekoliko osnovnih pitanja o tome odakle informacije dolaze. Vrlo je indikativno ako je izvor informacija "prijateljev prijatelj", ujak s doktoratom ili tetkina kolegica koja radi u bolnici.

- Najpouzdaniji izvori informacija i dalje su organi javnog zdravstva te WHO - ističe Klar Miln, zamenica urednika britanske organizacije za proveru činjenica za BBC.

Stručnjaci nisu nepogrešivi. Ali mnogo su pouzdaniji od tuđeg dalekog rođaka.

3. Je li je reč o lažnim vestima?

Kako nešto izgleda može biti vrlo varljivo. Moguće je lažno predstavljati službene račune i vlasti, uključujući medije i vlasti. Snimci ekrana takođe se mogu promeniti tako da izgleda kao da su informacije stigle od pouzdanog javnog tela.

Proverite poznate i overene račune i veb stranice. Ako ne možete lako pronaći informacije, vrlo je verojatno reč o lažnoj vesti.A ako neki post ili video izgledaju sumnjivo - verojatno jesu.

4. Niste sigurni je li nešto istina? Ne delite dalje

Ne prosleđujte stvari "za svaki slučaj" zato što bi mogle biti istinite, jer možete napraviti više štete nego koristi.

5. Proverite svaku činjenicu, pojedinačno

Internet koji omogućuje širenje lažnih vesti ima i svoju dobru stranu - pristup proverenim izvorima informacija. Stoga upišite sumnjive činjenice u gugl, jednu po jednu, a ako vam pretraživač ne izbaci nikakve relevantne i verodostojne izvore, ne treba puno da se dvoumite.

6. Čuvajte se emocionalnih objava

Tragične, tužne, užasavajuće i apsurdne - sve informacije nabijene emocijama najčešće imaju veliku pažnju i olako se dele na društvenim mrežama.

- Strah je jedan od najvećih pokretača koji dopušta napredovanje dezinformacija - kaže Klar.

Hitni pozivi na akciju osmišljeni su tako da povećaju anksioznost - zato budite oprezni oko vesti koje ćete uzeti kao istinite i one koje ćete ipak uzeti sa rezervom.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.