
Izvor: SrbijaDanas.com, 18.Okt.2021, 17:26
KAKO LEČITI SINDROM POLICISTIČNIH JAJNIKA, a EVO i šta treba da radite ukoliko želite da ostanete TRUDNI
Naporan i čest vaginalni poremećaj kod žena svih doba...
Policistični jajnici i trudnoća su indirektno povezani. Policistični jajnici (PCOS) su najčešći endokrinološki poremećaj kod žena koji dovodi do neplodnosti odnosno anovulacije.
Ovaj sindrom kao i smanjena funkcija žutog tela predstavljaju dva osnovna endokrinološka poremećaja kod žena koje dovode do poremećaja u menstrualnom ciklusu a posledično i do neplodnosti (ili subfertilnosti). >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << Česta je pojava da PCOS prati i insulinska rezistencija (i kao uzrok i kao posledica) što može stvoriti dodatne komplikacije u vašem telu.
Ukoliko imate jedan od ova dva (skoro uvek povezana) problema, a želite ostati trudni, morate voditi računa jer postoji rizik da dobijete gestacijski dijabetes koji može ugroziti i vas i vašu bebu.
Mogućnost da se desi trudnoća u jednom ovulatornom ciklusu, ako je muški partner potpuno zdrav je 25%. Morate se složiti da je to vrlo mala šansa da zatrudnite, zato prvo treba lečiti sindrom policističnih jajnika pre nego što se odlučite da postanete roditelji.
Ako se, nekim čudom ipak desi i ovulacija, i polni odnos, i trudnoća, onda je ova trudnoća pod visokim rizikom da se završi ranim pobačajem.
Rani pobačaj kod žena sa PCOS-om dešava se jer je ovaj poremećaj praćen brojnim drugim metaboličkim poremećajima. Najopasnija je svakako insulijska rezistencija (IR). IR obično prati i niska koncentracija D vitamina u krvi, koja je u direktnoj vezi sa povećanom incidencom ranih pobačaja.
Simptomi policističnih jajnika
Bolest se može javiti već u pubertetu i karakteriše se :
Klinička slika kod pacijentkinja može biti veoma šarenolika. Pacijentkinje uglavnom imaju blaži oblik bolesti i osim nalaza na ultrazvuku nemaju drugih simptoma, dok kod nekih pacijenkinja može biti izražena, gojaznost, hirzutizam, poremećaj menstruacionog ciklusa.
Sindrom je usko povezan s neosetljivošću na insulin, zbog čega je učestalije obolevanje od šećerne bolesti. Jajnici su obično dvostruko veći od normalnih, napete sivobele površine ispod koje se u kori nalaze cistice veličine 5 do 15 mm.
Lečenje sindroma policictičnih jajnika
Kao što je šarenolika klinička slika kod pacijentkinja tako su raznovrsni i pristupi lečenju policističnog sindroma. Postoji pet glavnih mera za lečenje pacijentkinja sa policističnim jajnicima u zavisnosti od kliničke slike:
Prirodni dodatak ishrani u borbi protiv lečenja policističnih jajnika su kapi od virka. One pomažu u gotovo svim vaginalnim problemima, a umesto tinkture možete koristiti i čaj koji je jednako delotvoran.
Zato ukoliko planirate da ostanete trudni, a aktivno se borite sa PCOS-om prvo pokušajte da izlečite ovaj sindrom pa tek onda razmišljajte o daljim koracima. Kontrolisanjem PCOS-a ćete se zaštiti od mogućeg prevremenog gubitka ploda, dijabetesa, gestacijskog dijabetesa i drugih komplikacija koje se mogu desiti.
Da bi zdravi ušli u najlepši ženski period trudnoću, redovno se bavite fizičkom aktivnošću, regulišite ishranu i pokušajte da smanjite telesnu težinu, redovno pijte terapiju, pratite svoje stanje i posavetujte se sa ginekologom kad je najbolji trenutak ostati trudni.
Nastavak na SrbijaDanas.com...