Izvor: eKlinika.rs, 11.Maj.2025, 19:01

Zašto imamo osećaj da nam stalno stoji „knedla u grlu“

„Knedla u grlu“ ili stručno globus faringeus ili globus histerikus je stanje koje je više dosadno nego bolno s obzirom na to da stalno imamo osećaj da nam je nešto zaglavljeno u grlu. Ovaj osećaj obično je simptom nekoliko zdravstvenih problema poput GERB, problema sa jednjakom i hroničnog sinusitisa. Obično nije opasan i često prolazi sam od sebe, mada je nekim ljudima potrebno lečenje kako bi se problem rešio.
Šta je „knedla u grlu“? Globus faringeus ili globus histerikus >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << je osećaj kao da stalno imamo knedlu u grlu iako tamo nema ničega. Konstantno osećamo kao da nam se neka kvržica zaglavila u grlu i odatle ne mrda. Ta neprijatna pojava obično je simptom nekoliko različitih stanja – gastroezofagealne refluksne bolesti GERB, postnazalnog curenja i bolesti štitne žlezde.
„Knedla u grlu“ razlikuje se od disfagije (teškoće sa gutanjem) i odinofagije (bolno gutanje) jer osećaj postojanja kvržice ne izaziva bol. Ali, „knedla“ može brzo da postane izvor smetnji, posebno ako je stalno prisutna.
Šta su mogući uzroci konstantnog osećaja kvržice u vratu? Najčešći uzrok „knedle u grlu“ je refluks kiseline. Kada se želudačna kiselina vraća unazad, ona može da iritira sluzokožu jednjaka zbog čega se grlo stegne. U drugim slučajevima, napetost u grlu može da izazove osećaj kao da nam je nešto zaglavljeno u jednjaku. Alergije, infekcije i anksioznost takođe mogu da izazovu napetost mišića u ovom području.
Drugi uzroci osećaja „knedle u grlu“ su:
Stanja vratne kičme. Strukturne promene u gornjem delu kičme (vratu) mogu da pritisnu  obližnje mišiće ili nerve i izazovu osećaj kvržice u grlu Upala. Otečena tkiva blizu grla, krajnika ili sinusa mogu izazvati da izazovu osećaj punoće grla Curenje iz nosa. Višak sluzi iz nosa i sinusa može da se nakuplja i klizi niz zadnji deo grla što izaziva osećaj „knedle“ Pušenje i vejping. Udisanje duvanskog dima ili nikotinskih isparenja može da iritira tkivo u grlu i izazove osećaj knedle Stres i anksioznost. Potiskivanje jakih emocija, poput tuge, na primer, može da stvori  osećaj kao da imamo kvržicu u grlu. Bolest štitne žlezde. Uvećana štitna žlezda ili čvorovi na štitnoj žlezdi mogu da pritiskaju  okolne strukture i izazovu osećaj knedle Naprezanje glasa. Dugotrajno korišćenje glasa, u smislu kada dugo govorimo, bez pauza,  može da izazove napetost mišića i osećaj punoće grla. Sa kojim stanjima može da se pomeša „knedla u grlu“? Ponekad, osećaj kvržice u grlu može da izgleda i deluje kao neka druga stanja, a najčešće može da se pomeša sa:
Grčevi jednjaka: Mišići oko jednjaka se abnormalno kontrahuju.
Mreža jednjaka: Tanki nabori tkiva koji se formiraju duž jednjaka i otežavaju gutanje.
Mijastenija gravis: Autoimuna bolest koja remeti komunikaciju između vaših nerava i mišića. Može izazvati slabost mišića grla.
Miozitis: Retka autoimuna bolest koja izaziva upalu i slabost mišićnih vlakana.
Miotonična distrofija: Retki oblik mišićne distrofije koji nas sprečava da opustimo mišiće po volji.
Tumori u vratu ili gornjem delu grudnog koša: Tumori u ovim oblastima mogu da pritiskaju okolne strukture i izazovu stezanje u grlu.
Ukoliko simptomi dugo traju i kvržica ne nestaje, lekari savetuju da se obavezno zakaže pregled kako bi se utvrdilo da li je u pitanju knedla ili neko drugo stanje.
Kako se leči osećaj kvržice u grlu? Ne postoji univerzalni lek za kvržicu u grlu, a lečenje podrazumeva pronalaženje i rešavanje osnovnog uzroka. Mogući tretmani za knedlu u grlu su:
Inhibitore protonske pumpe (IPP). Lekari često prepisuju IPP kada refluks kiseline izaziva simptome knedle u grlu. Ovi lekovi smanjuju proizvodnju želudačne kiseline.
Nazalni sprejevi. Ovi lekovi mogu da ublaže osećaj knedle kada ga uzrokuje postnazalno curenje.
Logopedija. Logoped može da nas nauči kako da opustimo mišiće u grlu kada se stegnu.
Antidepresivi. Kada tuga, anksioznost, depresija ili druge jake emocije izazivaju osećaj knedle u grlu, antidepresivi mogu da pomognu.
Smanjenje stresa. Vežbanje meditacije ili drugih vežbi opuštanja može da smanji stezanje u grlu i rešiti nas osećaja da stalno nešto stoji u grlu.
Članak Zašto imamo osećaj da nam stalno stoji „knedla u grlu“ se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.