
Izvor: Piplmetar.rs, 15.Jul.2024, 12:25
Zašto ima masti u krvi?
Masnoće u krvi, poznate i kao lipidi, igraju ključnu ulogu u održavanju našeg zdravlja. Međutim, kada njihov nivo postane previsok, mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Razumijevanje zašto su masti prisutne u krvi i kako utiču na tijelo može pomoći u prevenciji i kontroli bolesti srca i drugih poremećaja.
Vrste masti u krvi
Dvije glavne vrste masti u krvi su holesterol i trigliceridi. Holesterol se dalje dijeli na LDL (lipoprotein niske gustine) i HDL (lipoprotein >> Pročitaj celu vest na sajtu Piplmetar.rs << visoke gustine). LDL se često naziva „lošim“ holesterolom jer može dovesti do masnih naslaga u arterijama, povećavajući rizik od srčanih bolesti. S druge strane, HDL se naziva „dobrim“ holesterolom jer pomaže u uklanjanju LDL-a iz krvi.
Izvori masti u krvi
Masnoće u krvi dolaze iz dva glavna izvora: hrane i endogene proizvodnje. Zasićene i trans masti, koje se nalaze u prerađenoj hrani, crvenom mesu i mliječnim proizvodima, mogu povećati nivo LDL holesterola. Tijelo također proizvodi kolesterol u jetri, koji je neophodan za stvaranje ćelijskih membrana, hormona i vitamina D.
Uzroci povišenih masnoća u krvi
Povišen nivo masti u krvi može biti rezultat genetskih faktora, nezdrave ishrane, nedostatka fizičke aktivnosti, prekomerne težine, pušenja i prekomerne konzumacije alkohola. Metabolički sindrom, koji uključuje visok krvni pritisak, visok nivo šećera u krvi i nakupljanje masti oko struka, takođe je važan faktor rizika.
Posljedice povišenih masnoća u krvi
Visoki nivoi LDL holesterola i triglicerida mogu dovesti do ateroskleroze, stanja u kojem arterije postaju sužene i otvrdnute zbog nakupljanja masnih naslaga. To može smanjiti protok krvi i povećati rizik od srčanog udara, moždanog udara i bolesti perifernih arterija.
Prevencija i kontrola
Održavanje zdravog nivoa masti u krvi zahtijeva promjene načina života. Preporučuje se uravnotežena ishrana bogata voćem, povrćem, integralnim žitaricama i zdravim mastima, poput onih iz ribe, orašastih plodova i maslinovog ulja. Redovna fizička aktivnost, održavanje zdrave težine i izbjegavanje pušenja također su ključni koraci. U nekim slučajevima mogu biti potrebni lijekovi za kontrolu nivoa lipida.
Masti u krvi neophodne su za normalno funkcionisanje organizma, ali je važno držati ih u zdravim granicama. Pravovremene promjene načina života i, ako je potrebno, medicinska intervencija mogu značajno smanjiti rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema povezanih s povišenim nivoom masti u krvi.