
Izvor: eKlinika.rs, 04.Apr.2025, 17:01
Visoka doza vitamina D značajno smanjuje aktivnost multiple skleroze u ranoj fazi
Visoka doza vitamina D značajno smanjuje aktivnost multiple skleroze na samom početku bolesti, otkriva kliničko ispitivanje istraživača sa Université Montpellier. Istraživači sa University Hospital of Nimes – CHU Nimes i centara za multiple sklerozu u Francuskoj otkrili su da oralni holekalciferol (cholecalciferol ) u dozama od 100.000 IU svake dve nedelje značajno smanjuje aktivnost bolesti kod klinički izolovanog sindroma i rane relapsno-remitentne multiple skleroze, >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << a kompletna studija objavljena je u časopisu JAMA.
Klinički izolovani sindrom – početni znakovi multipla skleroze
Multipla skleroza (MS) obično počinje akutnom epizodom koja uključuje centralni nervni sistem, kao što je optički neuritis (zapaljenje optičkog nerva), transverzalni mijelitis (zapaljenje kičmene moždine) ili sindrom moždanog stabla. Ova kombinacija početnih znakova bolesti naziva se klinički izolovani sindrom (CIS), iako se on ne pretvara uvek u multipla sklerozu.
Faktori rizika za relaps – povratak bolesti ili simptoma bolesti nakon očevidnog oporavka su prisustvo oligoklonalnih traka cerebrospinalne tečnosti, veliki broj lezija inverzije oslabljenih T2 tečnošću na magnetnoj rezonanci mozga i mlađi uzrast, mlađe životno doba, početak CIS sindroma.
Visoka doza vitamina D testirana kao dodatna terapija interferonu beta
Nedostatak vitamina D je faktor rizika za MS i ima veze sa aktivnošću bolesti, ali prethodna ispitivanja suplementacije dala su oprečne rezultate. S obzirom na svoje imunomodulatorne efekte, vitamin D je uglavnom testiran kao dodatna terapija interferonu beta. Istraživački tim je imao za cilj da proceni bezbednost i efikasnost vitamina D kao monoterapije u nedavnim slučajevima CIS. U nasumičnom kliničkom ispitivanju D‑Lay MS, istraživači su sproveli paralelnu, dvostruko slepu, placebom kontrolisanu studiju upoređujući visoke doze holekalciferola sa placebom u nelečenom klinički izolovanom sindromu (CIS).
Kriterijumi kvalifikovanosti uključivali su odrasle uzrasta od 18 do 55 godina sa početkom CIS u roku od 90 dana, serumski vitamin D