Vežbe istezanja sa Elenom: Ublažavaju glavobolju i bol u lumbalnom delu, poboljšavaju raspoloženje

Izvor: eKlinika.rs, 28.Jan.2024, 10:00

Vežbe istezanja sa Elenom: Ublažavaju glavobolju i bol u lumbalnom delu, poboljšavaju raspoloženje

Vežbe istezanja su najjednostavniji i najkorisniji način da se rešimo jutarnje ukočenosti i bola u glavi, vratu ili leđima. Dakle, ovaj segment fizičke aktivnosti nije namenjen samo završetku aktivnog vežbanja – naprotiv.
Vežbe istezanja: Važan jutarnji ritual, ne samo deo treninga Personalni trener Elena Ristovski Kovačević konstatuje da je istezanje izuzetno važan deo treninga, ali bi trebalo da bude i deo našeg jutarnjeg rituala. Dobro je, kaže naša sagovornica, >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << naterati se da nakon svakog ustajanja iz kreveta uradimo nekoliko vežbi istezanja. Mišići će na taj način održavati elastičnost, dužinu i fleksibilnost.
– Ovaj vid aktivnosti će uticati i na naše bolje raspoloženje i pozitivniji životni stav jer će se podstaći lučenje endorfina, a mišići će se osloboditi napetosti. I jedno zanimljivo, ali ilustrativno zapažanje: čim se probude životinje se protegnu, što govori u korist teze da je u pitanju prirodni proces, odnosno reakcija – kaže Ristovski Kovačević.
Vežbe istezanja anuliraju i efekta dugotrajnog sedenja – Nažalost, u današnje vreme većina ljudi život i posao provodi na sedentarni način, što znači da smo u tom položaju često i duže od 8 sati ili veći deo dana. Tada je još preporučljivije i važnije istezanje ali ne samo ujutru, već i nego u toku radnog vremena. Trebalo bi praktikovati češća ustajanja, a u pauzama „u hodu“ uraditi nekoliko vežbica. Na taj način sprečićemo bolove u leđima (lumbalnom delu kičme) i grčenje mišića, celo telo će biti fleksibilnije. Sedeći položaj je najneprirodniji položaj u kome možemo da budemo. Negativno utiče na kičmu, kao i na zdravlje vitalnih organa. Na prvi pogled ne deluje da dugotrajno sedenje izaziva i digestivne probleme, ali to je takođe činjenica. Hemoroidi, gojaznost, ali i osteoporoza i veća sklonost ka trombozi – sve su to posledice dugotrajnog sedenja – naglašava Elena Ristovski Kovačević.
Zdravlje i vežbe istezanja: Zašto dobijamo upalu mišića i glavobolju? Na pitanje kako su zapravo zdravlje i istezanje povezani, Elena Ristovski Kovačević odgovara:
– Zamislite da odradite jedan dobar, intenzivan trening a da nakon njega samo odete kući, bez vežbi istezanja. Sutradan ćete osećati ne samo upalu mišića već i bol u zglobovima, kičmi, vratu. Dakle, istezanjem najpre pospešujemo opuštenost i relaksaciju telog tela, zatim poboljšavamo ravnotežu, sprečavamo pogrbljenost i loše držanje, a to su veoma često uzročnici glavobolje. Stres, koji je jedan od izazivača glavobolje, takođe se najbolje kanališe vežbanjem. 
Evo nekih jednostavnih a efikasnih vežbi istezanja koje možemo da praktikujemo ujutru ali i u toku dana.
1. „Child pose“ istezanje Opis vežbe i redosled poteza:
legnemo na stomak sa dlanovima pored tela zatim se lagano podižemo i spuštamo zadnjim delom na stopala ruke i leđa su sve vreme ispruženi istežemo ramena, leđa, vrat, kukove zadrzimo se oko 10 sekundi u tom položaju, zatim ponovimo još 3 puta. Početni položaj prve vežbe Foto: Nikola Tomić/Telegraf.rs

Položaj tela u toku vežbe Foto: Nikola Tomić/Telegraf.rs

Završni položaj prve vežbe Foto: Nikola Tomić/Telegraf.rs

2. Naklon glave u stranu Opis vežbe i redosled poteza:
u stojećem ili sedećem položaju jednu ruku stavimo iza leđa tako da dođe što bliže suprotnoj lopatici drugom rukom blago savijamo glavu u stranu zadržimo 10 sekundi ponovimo isto i sa drugom stranom. Ova vežba je korisna za ublažavanje bolova u vratu i u glavi.
Položaj glave i tela u toku vežbe Foto: Nikola Tomić

3. Istezanje vrata (napred i nazad) Opis vežbe i redosled poteza:
u stojećem ili sedećem položaju spojimo dlanove ispod brade lagano povlačimo glavu nadole, zadržimo 10 sekundi, pa lagano vratimo u prvobitni položaj ponovimo 3 puta po 10 sekundi radimo duboko istezanje vrata i donjeg dela leđa Početni položaj vežbe Foto: Nikola Tomić/Telegraf.rs

Postoji i verzija vežbe u kojoj ćemo sklopiti prste na potiljku, pa lagano gurati glavu unazad. Takođe zadržavamo desetak sekundi, vraćamo u prvobitni položaj, zatim uradimo još 2 serije.
Druga varijanta vežbe, sa rukama iza glave Foto: Nikola Tomić/Telegraf.rs

4. Istezanje ramena i ruku (napred i nazad) Opis vežbe i redosled poteza:
u stojećem položaju spojimo dlanove i protežemo se rukama izvlačeći ramena istovremeno uvlačimo grudi tako da osetimo istezanje između lopatica zadržavamo 10 sekundi i ponavljamo 3 puta zatim spajamo šake i protežemo ruke iza leđa, povlačeći ramena unazad, a grudi ka napred zadržimo 10 sekundi i radimo 3 serije. Položaj ruku unapred Foto: Nikola Tomić/Telegraf.rs

Položaj tela u vežbi sa rukama koje se istežu unazad Foto: Nikola Tomić/Telegraf.rs

5. Istezanje u stranu Opis vežbe i redosled poteza:
noge su u blagom raskoračnom stavu držimo desnom rukom levu ruku i izvlačimo se u desnu stranu, uz blago savijanje tela ponovimo sa drugom rukom zadržavamo se 10 sekudi u toj poziciji i ponovimo 3 puta. Položaj tela u petoj vežbi istezanja Foto: Nikola Tomić/Telegraf.rs

Članak Vežbe istezanja sa Elenom: Ublažavaju glavobolju i bol u lumbalnom delu, poboljšavaju raspoloženje se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.