Izvor: eKlinika.rs, 30.Nov.2023, 11:17

Ugrađene dve srčane pumpe u srce pacijenta – istorijski podvig Klinike za kardiohirurgiju

Srčane pumpe su način da se pacijentima sa terminalnom slabošću srca produži život i omogući funkcionisanje do transplantacije srca. Na Klinici za Kardiohirugiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije prvi put u Srbiji urađena je operacija ugradnje dve srčane pumpe u srce jednog pacijenta. Operacija je bila jedini način da se produži život pacijentu starom 53 godine, naglašavaju doktori.
Srčane pumpe omogućavaju normalan život pacijenta Srčane pumpe su ugrađene i >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << za levo i za desno srce (LVAD+RVAD) i ovaj hirurški zahvat se u stručnim krugovima već označava kao istorijski podvig naših stručnjaka.
Ass. dr Emilija Nestorović, kardiolog, načelnik Odeljenja za transplantaciju srca i mehaničku potporu srcu Klinike za kardiohirurgiju UKCS objasnila je da srčane pumpe menjaju i levu i desnu stranu srca i funkcionišu o tipu veštačkog srca, ali su dosta lakše i nečujne, što pacijentima daje veći stepen komfora i vraćanje normalnom načinu života.
– Operacija je trajala četiri sata nakon čega je usledio intenzivan rad u jedinici intenzivnog lečenje kako bi se uskladila aktivnost dve veštačke pumpe sa aktivnošću pacijentovog srca. Pacijent je mlad, ima 53 godine, sa dijagnozom srčane slabosti,  dugo se leči u našem centru i nalazi se na listi za transplantaciju – rekla je dr Nestorović.
Srčane pumpe jedini način da se produž život Kardiohirurzi objašnjavaju da je kod ovog pacijenta došlo do značajnog pogoršanja u toku poslednje hospitalizacije sa radom i leve i desne strane srca sa svega 8 odsto i nestabilnošću.
– Uprkos svim pokušajima medikamentalnog lečenja, ova operacija je bila jedina šansa da mu produžimo život – objašnjava dr Nestorović.
Operacija je prelazno rešenje do transplantacije srca S obzirom na kompleksnost same dijagnoze, kliničkog stanja pacijenta i same operacije, tim su činili kardiohiruzi, kardiolozi, anesteziolozi, perfuzeri, instrumentarke, anestetičari i naravno medicinske sestre koje predstavljaju značajan deo tima u celom postoperativnom oporavku.
– Operacija u ovom slučaju predstavlja prelazno rešenje, da omogući pacijentu šansu da na listi za transplantaciju dočeka novo srce. Srčane pumpe nemaju rok trajanja i kod pacijenta koji iz bilo kojih razloga imaju kontraindikaciju za transplantaciju srca, poput godina starosti, bolesti drugih organa, mogu da predstavljaju i definitivni način lečenja – rekla je dr Nestorović.
Članak Ugrađene dve srčane pumpe u srce pacijenta – istorijski podvig Klinike za kardiohirurgiju se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Povezane vesti

Još jedan podvig Klinike za kardiohirurgiju UKCS: Prvi put u Srbiji ugradili dve srčane pumpe u srce jednog pacijenta

Izvor: 24sedam.rs, 30.Nov.2023

Na taj način je omogućeno pacijentu koji se nalazio u terminalnom stadijumu srčanog popuštanja da produži život

Nastavak na 24sedam.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.