Izvor: eKlinika.rs, 21.Nov.2020, 16:07

Sve prednosti i mane ČETIRI TIPA VAKCINE protiv KORONE?

Moderan svet verovatno nikada sa većom pažnjom nije iščekivao vesti o vakcini protiv neke bolesti kao što u poslednje vreme pratimo razvoj vakcine protiv SARS-CoV-2 (raniji naziv ovog virusa bio je 2019-nCoV), koji izaziva koronavirusnu bolest 2019 (COVID-19).
Za sada postoje četiri tipa vakcine protiv COVID-19 koji su u procesu razvoja. Svaki od ova četiri tipa ima i prednosti i mane, pa je veoma važno da razumemo princip po kom svaki od ova četiri tipa vakcine radi.
Prvi tip >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << vakcine je zasnovan na nukleinskim kiselinama virusa Ovaj tip vakcine razvijaju Pfizer, Moderna, CureVac, Inovio, Sanofi i Translate Bio.
Mehanizam delovanja ove vakcine je stvaranje imunosti na virus kroz pokretanje imunskog odgovora na delove virusa koji su u stanju da ovaj odgovor pokrenu, ali nisu dovoljno veliki da izazovu bolest kod osobe koja primi ovu vakcinu. Vakcina se sastoji od delića nukleinske kiseline virusa COVID-19, koji ne mogu da izazovu COVID-19, ali mogu da pokrenu stvaranje antitela i aktivaciju citotoksičnih T-limfocita.
Prednosti ovog tipa vakcine su veoma velika efikasnost, i mogućnost da se brzo proizvodi velika količina ovog tipa vakcine.
Mane ovog tipa vakcine su visoka cena, kao i to što će najverovatnije ovakav tip vakcine zahtevati revakcinaciju.
Drugi tip vakcine je zasnovan na proteinima virusa COVID-19 Ovaj tip vakcine protiv COVID-19 razvijaju Novavax, WRAIR, Sanofi i GSK.
Za razliku od prethodnog tipa vakcine, koji podrazumeva korišćenje delova nukleinskih kiselina virusa, ovaj tip vakcine koristi delove proteina virusa COVID-19. Organizam koji primi vakcinu počinje da reaguje na ove proteine stvaranjem antitela.
Prednost ovog tipa vakcine protiv COVID-19 je to što je ova tehnologija vakcine već odavno u upotrebi, jer je ovo princip na kom rade vakcina protiv hepatitisa B, humanog papiloma virusa (HPV), velikog kašlja, kao i to što bi slobodno mogla da se daje i osobama koje su imunokompromitovane.
Mana ovog tipa vakcine je to što zahteva revakcinaciju.
Treći tip vakcine je zasnovan na inaktivisanom virusu Ovaj tip vakcine razvijaju Institut za biološke projekte u Vuhanu, Sinovac i Kineska akademija medicinskih nauka.
Mehanizam delovanja ovog tipa vakcine je izazivanje imunskog sistema da stvara imunost stvaranjem antitela. Ovaj proces se aktivira inaktivisanim virusom COVID-19 koji ne može da izazove oboljevanje od COVID-19, već samo pokretanje stvaranja antitela.
Prednosti ovog tipa vakcine su to što je ovo isproban metod imunizacije (po ovom principu rade već dugo korišćene i efikasne vakcine protiv hepatitisa A, besnila, dečje paralize), kao i mogućnost imunizacije imunokompromitovanih pacijenata.
Mana ovog tipa vakcine je to što zahteva revakcinaciju.
Četvrti tip vakcine je zasnovan na virusima vektorima Ovaj tip vakcine protiv COVID-19 razvijaju AstraZeneca, CanSinoBIO, Johnson & Johnson i Merck.
Virusi vektori mogu najlakše da budu shvaćeni kao prenosioci ili transporteri, a u ovom slučaju to su virusi koji nisu SARS-CoV-2, nego izmenjeni adenovirus, koji na sebi nosi delove proteina SARS-CoV-2. Na taj način se u organizmu koji primi ovakvu vakcinu pokreće imunski sistem da proizvodi antitela i citotoksične T-limfocite.
Prednosti ovakvog tipa vakcine su mogućnost brze proizvodnje i to što je dovoljna monodoza.
Mane ovog tipa vakcine su to što je moguće da se vakcina da osobi koja je imuna na vektor, što bi smanjilo efikasnost vakcine, kao i to što bi kod imunokompromitovanih pacijenata upotreba bila pod znakom pitanja, jer bi moglo da dođe do neželjenih efekata izazvanih virusom vektorom.
Vreme pred nama pokazaće koja vakcina će se prva naći na tržištu i kako će to promeniti tok aktuelne pandemije.
Članak Sve prednosti i mane ČETIRI TIPA VAKCINE protiv KORONE? se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.