Šta treba znati o operaciji katarakte

Izvor: Objava, 27.Feb.2020, 12:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta treba znati o operaciji katarakte

Koliko god zastrašujuće moglo zvučati, savremene operacije katarakte obično mogu vratiti izgubljen vid, a često mogu smanjiti i vašu zavisnost od naočara. Kod hirurškog postupka uklanjanja mrene, katarakte, otklanja se sočivo koje je postalo zamućeno i zamenjuje se veštačkom sočivom (koje se naziva intraokularno sočivo ili IOL) kako bi pacijentu bio vraćen jasan vid. Postupak se obično izvodi ambulantno i ne zahteva noćenje u bolnici ili drugoj ustanovi za negu.

Priprema i izbor intraokularnog sočiva

Pre operacije katarakte, vaš oftalmolog obaviće sveobuhvatni pregled očiju kako bi proverio celokupno zdravlje vaših očiju, procenio da li postoje razlozi zbog kojih je možda ne treba uraditi i identifikovati rizične faktore. Takođe je potrebno izvršiti refrakciju kako bi se tačno utvrdila količina kratkovidosti, dalekovidosti ili astigmatizma koju pacijent ima. Dodatna merenja vrše se da bi se utvrdila zakrivljenost rožnjače. Ova merenja su neophodna da bi hirurg mogao da odabere ispravnu snagu intraokularnog sočiva i omogući pacijentu najbolji mogući vid posle operacije. Intraokularna sočiva postoje u tri osnovna oblika: monofokalna, astigmatična (tonična) i multifokalna sočiva.

Operacija katarakte

Većina modernih postupaka operacije katarakte uključuje upotrebu visokofrekventnog ultrazvuka koji razbija zamućeno sočivo na sitne komade, koji se zatim usisavanjem nežno uklanjaju sa oka. Mala operacija katarakte uključuje rez na bočnoj strani rožnjače (prozirni spoljni pokrov oka) i ubacivanje sićušne sonde u oko. Sonda emituje ultrazvučne talase koji omekšavaju i razbijaju sočivo na sitne delove da bi ih mogli ukloniti. Ovaj proces se naziva fakoemulzifikacija. Tokom ovog postupka, hirurg uklanja uklanja kataraktu, ali veći deo tanke spoljne membrane sočiva, zvane kapsula sočiva, ostaje na mestu. Rez za ovu proceduru je toliko mali da hirurg uglavnom ne treba da koristi šavove za zatvaranje otvora. Ovaj postupak promoviše brže zarastanje i smanjen rizik od komplikacija hirurške intervencije katarakte. Nakon što se svi ostaci zamućenog sočiva uklone iz oka, hirurg ubacuje bistro intraokularno sočivo i pažljivo ga postavlja. Zatim završava postupak i implantira IOL zatvaranjem reza u oku (ubod može ili ne mora biti potreban) a preko oka se postavi zaštitni štit da ga sačuva u postoperativnoj fazi.

Ekstrakapsularna hirurgija zahteva nešto veći rez na rožnjači, kako bi se jezgra sočiva uklonila u jednom komadu. Ovaj pristup se može koristiti ako je katarakta napredovala do te mere da fakoemulzifikacija ne može razbiti zamućeno sočivo. Kroz ovaj rez, hirurg otvara kapsulu sočiva, uklanja središnji deo sočiva i ostavlja kapsulu na mestu. Kad hirurg ukloni prirodno sočivo, on ga zamenjuje veštačkim koje treba da sadrži korektivnu snagu i može fokusirati svetlost na stražnju stranu oka i poboljšati vid.

Rizici operacije katarakte

Operacija katarakte jedna je od najsigurnijih i najuspešnijih hirurških procedura. Iako su retke, mogu se javiti komplikacije posle operacije katarakte. Većina problema se može uspešno lečiti, ali može doći do komplikacija: upala ili infekcija oka, krvarenje u oku, oticanje rožnjače.

Istraživanja sada pokazuju da operacija katarakte može produžiti život čoveka. Poboljšavanjem vizuelne jasnoće operacija katarakte olakšava vežbanje zdravih životnih navika, kao što su zadržavanje fizičke aktivnosti, uzimanje lekova prema propisima i smanjenje rizika od padova i drugih nesreća opasnih po život.